вова гончарук
Тема Автор
Повідомлень: 49
З нами з: Сер листопада 11, 2020 7:49 am

ВЕНЧУРНИЙ КАПІТАЛ: РОЛЬ І ЗНАЧЕННЯ

Сер листопада 18, 2020 8:24 am

Терлецька В.О., к.е.н., асист.
Національний університет «Львівська політехніка»

Капітал є одним із найважливіших понять функціонування та розвитку економічних систем та посідає вагоме місце в системі розподілу, перерозподілу і споживання як матеріальних, так і нематеріальних благ. Впродовж багатьох століть науковці трактують зміст поняття «капітал» як складну, дискусійну і неоднозначну категорію, еволюція якої відображає історичний процес розвитку людства. Поняття «капітал» включає в себе різноманітність сутнісних сторін складного економічного процесу, тому «капітал» як складна економічна категорія, у найпростішому визначенні, означає сукупність грошових, матеріальних та нематеріальних ресурсів, що утворюється на основі різних джерел і використовується для здійснення операційної, фінансової та інвестиційної діяльності з метою отримання прибутку. Капітал, за своєю природою, може набувати різних форм і бути: інтелектуальний, фінансовий, людський, основний, оборотний, акціонерний, позичковий, авансований, промисловий, приватний, державний, корпоративний та ін., а також венчурний або особливо ризиковий капітал.
Важливого значення на сьогодні відіграє венчурний капітал, що являє собою декомпозицію фінансового та інтелектуального капіталу, який застосовується для розробки і впровадження високотехнологічної продукції, яка перебуває на етапі зародження.
За визначенням Національної асоціації венчурного капіталу США, венчурний капітал - це фінансові ресурси, що надаються професійними інвесторами, які інвестують в молоді, швидко зростаючі компанії, що володіють потенціалом перетворення в компанії, що вносять значний вклад в економіку. Венчурний капітал є важливим джерелом власних коштів для початківців компаній [1, с. 14].
Венчурний капітал є якісно новим економічним феноменом, який утворився з фінансового капіталу на основі об’єднання останнього з інтелектуальним та людським капіталом [2, с. 317]. Особлива інноваційна перетворююча можливість венчурного капіталу, на думку В. Костюченко, пов’язана з тим, що, по-перше, цей капітал є важливим ресурсом у відтворювальних процесах, де особливо важливою є інтелектуальна праця, по-друге, він використовується в підприємницькій діяльності, націленій на високий ризик, по-третє, рух венчурного капіталу супроводжується особливо ефективною організацією, контролем та інформаційним забезпеченням [2].
Венчурний капітал не просто тісно пов’язаний з інноваціями, він є критичним чинником в інноваційному процесі, а технологічні революції призводять до трансформації галузей економіки та очолюються фірмами з підтримкою венчурного капіталу.
Венчурний капітал за своєю фінансово-економічною сутністю є капіталом суспільним, який формується та перерозподіляється за підтримки держави [3, с. 15].
На сьогодні особливою популярністю та актуальністю користується венчурний капітал - декомпозиція фінансового та інтелектуального капіталу, що застосовується для розробки і впровадження високотехнологічної продукції, яка перебуває на етапі зародження. Венчурний капітал має свої особливості, а саме:
- здійснюється у високотехнологічні галузі, тому існує постійний зв’язок з інноваційною та науково-технічною діяльністю, і як результат – створення нових ідей і продуктів, які здатні викликати інтерес венчурного інвестора, що згодом приносить високий рівень прибутку [4; 5, с. 25];
- вкладається у відносно молоді компанії;
- вливається на початкових етапах розвитку компаній, а саме: на стадії становлення (зародження), ранній стадії (початковій) і пізній стадії (безпосереднього розвитку фірми), що передбачає перехід від приватної форми власності до акціонерної;
- характеризується високим ступенем ризику;
- орієнтований на масовий успіх своєї діяльності;
- поєднуючи в собі різні форми капіталу, виступає посередником у відносинах інвесторів і компаній, що потребують фінансування.
Венчурний проєкт - це обмежена в часі, ресурсах та вимогах якості унікальна сукупність ризикових процесів, направлена на створення нової цінності.
У динамічних та нестабільних умовах функціонування важливого значення відіграє венчурний бізнес – сфера підприємницької діяльності, пов’язана з реалізацією ризикових проєктів, ризикових інвестицій, головним чином, у сферу науково-технічних новинок. При цьому фінансування беруть на себе банки, інвестиційні компанії, спеціалізовані венчурні фірми або юридично самостійні організації, зазвичай у формі товариств з обмеженою відповідальністю [6].
Сутність венчурного бізнесу полягає в тому, що інноваційні ідеї інвестуються на стадії відсутності не лише компанії, а, найчастіше, і бізнес-плану. Саме тому малий високотехнологічний бізнес активно звертається до венчурних інвестицій, особливостями яких є [3, с. 15-16]:
- ресурси часто надаються під перспективну ідею без гарантованого забезпечення майном, заощадженнями чи іншими активами;
- ресурси надаються на безпроцентній основі;
- капітал розміщується не як кредит, а у вигляді паю;
- фінансові організації-інвестори стають повноцінними співвласниками венчурного підприємства;
- термін інвестицій 3-7 років;
- ухваленню рішення про фінансування передує велика робота з вивчення ризиків та можливостей їх зменшення;
- венчурні інвестори надають перевагу реінвестуванню;
- їх прибуток виникає через 5-7 років після продажу пакету акцій за ціною, що в декілька разів перевищує первинне вкладення.
- інвестори отримують засновницький прибуток, а не підприємницький;
- прибуток залежить від частки участі в наданні інвестованих ресурсів;
- повернення інвестованих ресурсів венчурною фінансовою системою здійснюється у момент виходу цінних паперів фірми на відкритий ринок;
- довгостроковість та ризикованість;
Венчурні компанії орієнтовані на практичне використання технічних новинок, результатів наукових досягнень, ноу-хау, ще не випробуваних на практиці.
Отже, венчурне підприємництво - ініціативна ризикова діяльність, яка фінансується за допомогою залучення венчурного капіталу й спрямована на значне зростання ринкових вартостей проінвестованих об’єктів, в тому числі через отримання, використання і комерціалізацію результатів наукових досліджень та розробок, випуск на ринок нових конкурентоспроможних технологій, товарів, послуг.
За даними [7, с. 537], функцію венчурних капіталістів в Україні виконують компанії з управління активами, які, на відміну від інших країн, створюються середніми інвесторами, проте далі інвестиційний бізнес розвивається, обслуговуючи переважно залучені кошти, а згідно ЗУ «Про венчурну діяльність в інноваційній сфері», юридична особа будь якої організаційної форми, яка здійснює управління активами венчурних інноваційних фондів, є венчурною інноваційною компанією. Форми венчурного інвестування достатньо різноманітні, але специфіка українського постприватизаційного акціонерного капіталу диктує переважання інвестиційного кредиту від вкладень у спеціально випущені під проєкт облігації до прямого інвестиційного кредитування через венчурні фонди.

Список використаних джерел:
1. Лапицкая Л.М. Венчурноефинансирование : учеб. пособ. Минск : БГУ, 2019. С. 184.
2. Костюченко В. Концептуальні засади розвитку венчурного бізнесу в контексті забезпечення економічного суверенітету України. Вісник ЖДТУ. 2012. № 3 (61). С. 316-320.
3. Федючка С.А. Бухгалтерський облік і аналіз венчурної діяльності підприємства URL: http://dspace.tneu.edu.ua/handle/316497/36894. (дата звернення: 26.10.2020)
4. Entrepreneur FAQ. CaliforniaInvestmentNetwork. Процитовано 2011-09-27.
5. Замлинський В.А. Розвиток ринку венчурного інвестування переробних підприємств України : дис. …д-ра екон. наук : 08.00.04. Чернігів, 2016. 525 с.
6. Економіка та організація інформаційного бізнесу : навч. посіб. Київ : КНЕУ, 2002. 667 с.
7. Оліферчук К.С., Шматковська Т.О. Венчурне інвестування як основне джерело інвестицій в інноваційну діяльність. Комплексне забезпечення функціонування інноваційних структур та трансферу технологій. Проблеми формування та розвитку інноваційної інфраструктури. 2015. С. 537-538
 
Холодна О.
Повідомлень: 4
З нами з: Чет листопада 19, 2020 8:52 am

Re: ВЕНЧУРНИЙ КАПІТАЛ: РОЛЬ І ЗНАЧЕННЯ

Чет листопада 19, 2020 9:22 am

Доброго дня. Важливість Вашого дослідження очевидна, адже, венчурний капітал в багатьох країнах є одним із джерел фінансування інноваційних секторів. Які, на Вашу думку, фактори перешкоджають розвитку венчурної індустрії в країні?

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 1 гість