вова гончарук
Тема Автор
Повідомлень: 49
З нами з: Сер листопада 11, 2020 7:49 am

ОБЛІКОВО-АНАЛІТИЧНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ УПРАВЛІННЯ СУБ’ЄКТА ПІДПРИЄМНИЦТВА

Сер листопада 18, 2020 9:33 am

Оляднічук Н.В.
к. е. н., доцент кафедри обліку і оподаткування,
Уманський національний університет садівництва

Надзвичайно вагомим чинником у забезпеченні стабільної організаційно-виробничої та фінансово-економічної діяльності підприємства є його обліково-аналітичне забезпечення – процес збору, підготовки, реєстрації та обробки обліково-аналітичної інформації та прийняття на її основі управлінських рішень, спрямованих на забезпечення захисту фінансово-економічних інтересів суб’єкта підприємницької діяльності. Обліково-аналітичне забезпечення формується на базі взаємодії підсистем бухгалтерського обліку й економічного аналізу. Закон України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» [5] визначає бухгалтерський облік як процес виявлення, вимірювання, реєстрації, накопичення, узагальнення, зберігання та передавання інформації про діяльність підприємства зовнішнім та внутрішнім користувачам для прийняття рішень. Об’єктами обліково-аналітичного забезпечення управління суб’єктами господарювання є: первинна облікова інформація (первинні документи); поточна облікова інформація (обробка первинної інформації та відображення господарських операцій на рахунках бухгалтерського обліку, визначення оборотів і сальдо за кожним синтетичним рахунком); результативна облікова інформація (формування звітності). Отже, результативна економічна інформація, отримана внаслідок аналізу і синтезу облікової інформації, формується за допомогою системи елементів методу бухгалтерського обліку з метою управління нею та контролю.
Питання економічного та обліково-аналітичного забезпечення діяльності суб’єктів підприємництва завжди були і залишаються в центрі уваги науковців та практиків. Зважаючи на високі науково-теоретичні здобутки, питання практичного застосування обліково-аналітичного забезпечення та його удосконалення й адаптація до сучасного економічного середовища потребують подальшого дослідження та вирішення. Синтезуючи результати наукових досліджень, можна зробити висновок про те, що основним завданням облікового-аналітичного забезпечення є відображення економічного стану суб’єкта підприємництва через призму первинних, зведених, аналітичних і синтетичних показників, що формуються відповідно до облікової політики підприємства. Необхідність розвитку наукової концепції обліково-аналітичного забезпечення зумовлена відсутністю системного підходу до розуміння сутності та завдань обліково-аналітичної інформації в сучасному економічному просторі.
Система обліково-аналітичного забезпечення суб’єкта підприємницької діяльності є формою організації всіх видів обліку, контролю й аналізу, метою якої є забезпечення адміністративно-управлінського персоналу підприємства інформацією, необхідною для прийняття оперативних і стратегічних управлінських рішень та контролю за їхньою реалізацією. Обліково-аналітичне забезпечення являє собою складний механізм, який об’єднує процеси обліку та економічного аналізу з метою формування об’єктивної інформаційної бази відповідно до інтересів зовнішніх і внутрішніх користувачів та специфіки розвитку виробництва.
Обліково-інформаційне забезпечення це раціональна модель, яка повинна враховувати внутрішні і зовнішні інформаційні сфери, відображаючи комплексну консолідовану інформацію про діяльність суб’єкта підприємництва та його стратегічний розвиток [1].
Забезпечення своєчасного формування та передачі якісної обліково-аналітичної інформації в рамках системи управління підприємством вимагає обробки облікових даних методами економічного аналізу. У цьому контексті, складовими обліково-аналітичного забезпечення є не лише підсистеми обліку та аналізу, а й аудиту та внутрішнього контролю, які забезпечують перевірку облікових даних для формування достовірного підґрунтя прийняття управлінських рішень [3].
Обліково-аналітичне забезпечення як система, має складається із низки підсистем, на вході якої є дані, зокрема оперативного, статистичного, фінансового і управлінського обліку, відносно яких здійснюються процеси обробки (узагальнення, класифікації, перевірки, аналізу), а на виході – аналітичні звіти для застосування певними суб’єктами в процесі прийняття управлінських рішень [2]. Обліково-аналітичне забезпечення суб’єкта підприємництва є досконалою формою організації всіх видів обліку й аналізу, метою якої є прийняття виважених поточних і стратегічних управлінських рішень та контролю за їхньою реалізацією [4].
Отже, обліково-аналітичне забезпечення – це безперервне, цілеспрямоване формування відповідних інформаційних потоків, підпорядкованих вимогам аналізу, планування та підготовки і контролю фінансових управлінських рішень. Обліково-аналітична система підприємства дає змогу сформувати обліково-аналітичне забезпечення управління виробничо-господарською, збутовою, фінансовою діяльністю із застосуванням методів обліку, аналізу, планування та контролю.
Результати наукових досліджень та трактувань доводять, що економічне середовище суб’єкта підприємництва формується через призму системи обліково-аналітичного забезпечення, яке не може бути сталим у просторі й часі, оскільки зазнає постійних змін, реагуючи на чинники внутрішнього і зовнішнього середовища. Отже, між обліково-аналітичною системою та користувачами економічної інформації існує тісний і безперервний зворотний зв’язок.
Таким чином, виробничо-господарська діяльність та рівень економічної ефективності суб’єкта підприємництва потребує постійного удосконалення обліково-економічного забезпечення з метою наповнення системи показниками, необхідними для глибокого вертикального і горизонтального аналізу інформаційних обліково-аналітичних масивів, що забезпечать запити внутрішніх і зовнішніх користувачів.
Системний підхід в організації обліково-аналітичного забезпечення сталого економічного розвитку суб’єктів підприємницької діяльності вимагає якісної зміни виробничо-господарської діяльності, пошуку ефективної стратегії розвитку. Для формування конкурентних переваг пріоритетного значення набуває якісна обліково-аналітична система як стратегічний ресурс. Завдяки тісній взаємодії елементів обліково-аналітичної системи підвищується якість економічної інформації та оперативність її формування, забезпечує горизонтальне і вертикальне ефективне управління підприємством.
Цілісна система інформаційно-економічного, обліково-аналітичного забезпечення включає питання фактичних господарський подій, планування, контролю та аналізу діяльності суб’єкта підприємництва з метою прийняття правильних економічно обґрунтованих рішень з метою вдосконалення виробничо-господарської діяльності, оптимізації витрат, підвищення прибутковості підприємства в цілому.
Вагомою характеристикою системи обліково-економічного забезпечення управління суб’єктом господарювання є сукупність підсумкової інформації про стан і результати діяльності, що відображаються у формах фінансової та внутрішньогосподарської звітності. Доцільно наголосити на тому, що обліково-економічне забезпечення, яке дозволяє формувати неупереджену економічну інформацію для користувачів різних рівнів і запитів, формується із сукупності підсистем обліку, аудиту, контролю, аналізу, планування.
Узагальнення наукових теорій та результати власного дослідження дозволяють зробити наступний висновок. Обліково-аналітичне забезпечення діяльності суб’єктів підприємництва представлене складною системою, яка упорядкована, самостійна, повністю або частково децентралізована, відповідає цілям управління й об’єднує в собі систему спостереження, збору, ідентифікації, реєстрації, узагальнення, обробки, контролю й аналізу економічної, соціальної та екологічної інформації, необхідної для обґрунтування й ухвалення управлінських рішень щодо сталого розвитку та економічного росту суб’єкта підприємництва.
Таким чином, підвищення економічної ефективності суб’єктів підприємницької діяльності передбачає забезпечення синхронізації функціональної діяльності складових обліково-аналітичного забезпечення. Тому, поглиблення розвитку наукової концепції обліково-аналітичного забезпечення сприятиме формуванню системи показників з метою задоволення потреб адміністративно-управлінського персоналу суб’єкта підприємництва інформацією, необхідною для прийняття оперативних і стратегічних управлінських рішень та контролю за їхньою реалізацією. Підвищення економічної ефективності суб’єктів підприємницької діяльності передбачає забезпечення синхронізації функціональної діяльності складових обліково-аналітичного забезпечення.

Список використаних джерел:
1. Бруханський Р.Ф. Модернізація обліково-інформаційного забезпечення стратегічного менеджменту сільськогосподарських підприємств : матер. колект. монографії у 2 т. Дніпропетровськ: «Герда», 2013. С. 21-34.
2. Гангал Л.С. Обліково-аналітичне забезпечення управління конкурентоспроможністю агропромислових підприємств : дис… канд. екон. наук: 08.00.09. Одеса: ОНЕУ, 2016. 297с.
3. Голячук Н. Обліково-аналітичне забезпечення як важлива складова управління підприємством // Економічний аналіз: зб. наук. праць. Т.: ТНЕУ, 2010. № 6. С. 408-410.
4. Загородній А.Г. Система обліково-аналітичного забезпечення
менеджменту підприємства. Менеджмент та підприємництво в Україні:
етапи становлення і проблеми розвитку. 2007. № 5(76). С. 94-102.
5. Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні : Закон України від 16.07.1999р. № 996–XIV (зі змінами та доповненнями). URL: http://zakon1.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi?nreg =996-14&p= 13692405324.

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 1 гість