вова гончарук
Тема Автор
Повідомлень: 49
З нами з: Сер листопада 11, 2020 7:49 am

СТАН СТРАХОВОГО РИНКУ УКРАЇНИ

Сер листопада 18, 2020 11:13 am

Телятник М. Ю., магістрант
Науковий керівник:
к. е. н., доцент Бражник Л. В.
Полтавський державний аграрний університет

Важливою складовою ринку фінансових послуг є страховий ринок. Страхові компанії виступають фінансовими посередниками. Їх роль полягає у зменшенні трансакційних витрат, які пов’язані з рухом коштів від тих, хто заощаджує, до позичальників, шляхом накопичення значних коштів тисячі платників страхових премій.
Страхування життя, у свою чергу, стало важливим напрямом довготривалого фінансування, таке джерело є досить важливим для економік, фінансові ринки яких перебувають на стадії розвитку та потребують вкладання у інвестпроекти, спрямовані на розвиток інфраструктури.
В Україні страховий ринок знаходиться на ранньому етапі розвитку і має певні проблеми. Саме тому аналіз та пошук ефективних шляхів його удосконалення є одним з актуальних питань.
Проблеми пов’язані з аналізом страхового ринку досліджувалися такими вченими, як В. В. Коваленко, Т. А. Латковська, В. В. Пасічник, В. С. Стельмах, К. Ф. Чекрашина та ін. Сучасні науковці, зокрема Т. А. Говорушко та В. М. Стецюк, розглядають його, як ринок забезпечуючий органічний зв’язок економічних відносин, базисом яких виступає товар – страхової послуги між страховиками та страхувальниками [1, с. 227].
Розглянемо більш детально основні показники функціонування та розвитку страхового ринку. На макроекономічному рівні розвиток страхового ринку насамперед характеризується таким показником, як рівень проникнення страхування, який розраховується співвідношенням валових страхових премій до ВВП, який відображений в табл. 1.
За даними табл. 1 можна зробити висновок, що за досліджуваний період (2017-2019 роки) ВВП зростає випереджаючими темпами, ніж розмір валових страхових премій (темпи зростання відповідно 133,3 % і 122,1 %). Це, у свою чергу, призводить до зниження показника рівня проникнення страхування з 1,45 % у 2017 році до 1,33 % у 2019 році (тобто знизився на 0,12 %). Такі дослідження допомагають оцінити вплив страхування на соціально-економічний розвиток суспільства загалом. Отже, розрахунки даного показника за 2019 рік, у порівнянні з іншими країнами за аналогічний період (у Німеччині – 6,84 %, у США – 8,1 %, у Великобританії – 11,5 %, у Польщі – 4,6 %), свідчать, що наша країна за темпами розвитку страхового ринку відстає від провідних та не досить розвинутих країн світу в рази.
Дуже важливим у дослідженні страхового ринку є аналіз динаміки та структури валових премій по видам страхування. Це показує, які види страхування набули більшого попиту, а які стали менш прибутковими.
Проведені розрахунки табл. 2 відображають, що найбільша частка валових страхових премій припадає на автострахування, страхування життя, медичне, страхування майна, страхування від пожеж, від медичних витрат та від нещасних випадків. Їх сукупні валові премії зросли, у той час як страхування фінансових ризиків, вантажів, відповідальності перед третіми особами, страхування кредитів та авіаційне страхування мають тенденцію до зменшення їх валових премій, що говорить про зниження попиту на дані послуги.
Найбільшу частку серед видів страхування по страховим преміям займають автострахування 28,5 %, страхування майна 12,5 %, страхування пожеж 9 %, життя 8,7 % та медичне страхування 8,4 %.
За даними табл. 3 можна простежити тенденцію до скорочення кількості страхових компаній у досліджуваний період. Їх загальна кількість зменшилася на 61 або на 20,7 %. При чому ризикові компанії втратили 19,5 % від своєї частки, коли страхові компанії життя скоротилися майже на третину, що говорить те, що на даному етапі більш схильними до банкрутства є саме страхові компанії «Life».
Отже, страховий ринок все ще залишається слаборозвиненим, його фінансовий потенціал не може задовольнити усіх клієнтів через малі страхові премії. Важливою проблемою залишається велика ризиковість діяльності страхових компаній. До основних чинників, які стримують розвиток страхового ринку можна віднести: нерозвиненість інфраструктури ринку страхових послуг, слабкий розвиток посередництва та перестрахового ринку, неефективна нормативна та правова база. Державі необхідно поставити собі пріоритетну задачу з реорганізації страхового ринку України по забезпеченню стабільної діяльності страховиків, покращенню надання страхових послуг та задоволенням усіх потреб клієнтів страхування.

Список використаних джерел:
1. Страхування : навчальний посібник ; за ред. Т. А. Говорушко. Львів : «Магнолія 2006», 2014. 328 c.
2. Державна служба статистики України / Офіційний сайт. URL: http://www.ukrstat.gov.ua.(дата звернення: 30.10.2020).
3. Підсумки Нацкомфінпослуг по діяльності страхових компаній за 2019 рік. Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг/ Офіційний сайт.URL: https://www.nfp.gov.ua/files/OgliadRinkiv/SK/sk_2019.pdf (дата звернення: 30.10.2020).
Вкладення
Таблиця 1.jpg
Таблиця 1.jpg (131.79 Кіб) Переглянуто 1601 разів
Таблиця 2.jpg
Таблиця 2.jpg (142.32 Кіб) Переглянуто 1601 разів
Таблиця 3.jpg
Таблиця 3.jpg (132.07 Кіб) Переглянуто 1601 разів

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 1 гість