вова гончарук
Тема Автор
Повідомлень: 49
З нами з: Сер листопада 11, 2020 7:49 am

ОСОБЛИВОСТІ ФОРМУВАННЯ ДОХОДІВ ВІТЧИЗНЯНИХ ДОМОГОСПОДАРСТВ

Сер листопада 18, 2020 11:32 am

Дмитрук Р.А., магістрант
Науковий керівник:
к. е. н., доцент Коваль С. Л.
Західноукраїнський національний університет

Становлення домогосподарств як повноправних учасників фінансових відносин породжує низку проблем, які пов’язані з особливостями формування доходів та їх використання в умовах трансформаційних процесів в економіці. Важливим підґрунтям для характеристики рівня життя населення в Україні слугують доходи, які отримують домашні господарства в процесі своєї економічної діяльності, оскільки вони є одним із найважливіших показників рівня їхнього життя та розвитку суспільства загалом.
Доходи домогосподарств є головним джерелом формування купівельної спроможності та забезпечення життєво необхідних потреб населення і виступають основним індикатором суспільного розвитку країни. Виступаючи основним джерелом задоволення потреб населення (фізичних, економічних, моральних, інтелектуальних, інших), доходи домогосподарств є показником, що відображає соціально-економічну ситуацію в країні, кінцеве споживання населення та є основою для оцінювання рівня життя в Україні. Саме тому, розуміння джерел формування таких доходів дає змогу активізувати механізми ефективного використання фінансових ресурсів домогосподарств.
Сукупні доходи домогосподарств характеризують обсяг матеріальних та інших благ, які надходять у розпорядження домогосподарств у результаті розподілу та перерозподілу валового внутрішнього продукту. Державний комітет статистики України, визначаючи доходи населення, констатує, що вони включають грошові кошти і матеріальні блага (заробітна плата; прибуток та змішаний дохід; одержані доходи від власності; соціальні допомоги; соціальні трансферти в натурі та інші поточні трансферти), які спрямовані на підтримку фізичного, морального, економічного та інтелектуального станів людини й на задоволення її потреб [1, с. 74]. Склад, структура та динаміка доходів домогосподарств України відображена (табл. 1).
Незважаючи на різні джерела формування доходів домогосподарств слід відзначити домінування в їх структурі доходів заробітної плати та соціальних допомог (близько 80%). Інші джерела формування доходів домогосподарств займають у їх структурі значно меншу частку.
Показники представлені у табл. 1 свідчать, що основним джерелом грошових доходів домашніх господарств є оплата праці членів домогосподарств. Заробітна плата є винагородою, яка виплачується роботодавцем найнятому робітникові за виконану роботу. Упродовж 2015–2019 рр. питома вага заробітної плати перевищувала 40% від сумарних доходів домогосподарств.
Значимим джерелом формування доходів населення є соціальні допомоги та поточні трансферти, частка яких упродовж аналізованого періоду становила 37,9–31,7% від сукупних доходів населення (табл. 1). Доволі значна частина цієї групи доходів населення пов’язана із реалізацією державних заходів у сфері забезпечення соціального захисту в Україні.
Соціальні допомоги є одними із поточних трансфертів, які отримують домогосподарства у грошовій формі для забезпечення потреб, що виникли у зв’язку з певними обставинами (хвороба, безробіття, досягнення пенсійного віку, житлові умови). Грошовими формами трансфертів є пенсія, допомога, стипендія. Соціальні трансферти в натуральній формі представляють собою вартість товарів та послуг, які отримують домогосподарства безкоштовно або за економічно незначущими цінами. До цієї групи належать: отримання продуктів харчування, технічних засобів пересування, протезування, працевлаштування громадян, які частково втратили працездатність, утримання непрацездатних у будинках для людей похилого віку та інвалідів. Разом з тим, надання різноманітних соціальних допомог та трансфертів (пенсії, виплати), стимулює психологію утриманства, особливо серед молодих працівників, які вперше виходять на ринок праці [3, с. 30].
Державний комітет статистики України під прибутком та змішаним доходом розуміє дохід, який одержують фізичні особи в результаті виробничої (підприємницької) діяльності. Як видно із показників, представлених у табл. 1, прибуток та змішаний дохід упродовж 2015–2019 рр. коливався в межах 17,6–18,2%.
Доходи від власності становили найменшу частку доходів населення (2,6–4,6%). Незначну питому вагу цієї групи доходів можна пояснити тим, що через недосконалість законодавства значна частина доходів від нерухомого майна залишається у тіні.
Підсумовуючи вищевикладене вважаємо, що для оптимізації структури доходів домогосподарств доцільно реалізувати заходи спрямовані на:
– підвищення частки доходів населення від трудової діяльності;
– стимулювання роботодавців до збільшення місткості сфери зайнятості населення через створення нових робочих місць;
– на підтримку та подальший розвиток підприємництва.

Список використаних джерел:
1. Статистичний щорічник України за 2018 рік : Держ. служба статистики України / за ред. Вернера І.Є. Київ, 2017. 482 с.
2. Доходи та витрати населення по регіонах України у 2019 р. Експрес випуск. URL: https://ukrstat.org/uk/express/expres_u.html
3. Коваль С. Л. Особливості фінансової поведінки вітчизняних домогосподарств. Економіка. Фінанси. Право. 2017. № 7/2. С. 28–34.
Вкладення
Таблиця 1.jpg
Таблиця 1
Таблиця 1.jpg (98.69 Кіб) Переглянуто 1685 разів

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 1 гість