mukovoz_oleksandr
Тема Автор
Повідомлень: 115
З нами з: П'ят листопада 11, 2022 11:49 am

ВПЛИВ БЮДЖЕТНОЇ ПОЛІТИКИ НА РІВЕНЬ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ФІНАНСОВОЇ БЕЗПЕКИ

Сер листопада 16, 2022 12:06 pm

Миринець К. Ю., здобувач вищої освіти
Науковий керівник:
канд. екон. наук, доцент Заїчко І. В.
Національна академія статистики, обліку та аудиту

Бюджетна політика є важливою складовою державного фінансового регулювання та одним з найбільш ефективних інструментів реалізації економічної політики країни з приводу забезпечення макроекономічної рівноваги в умовах інституційних перетворень. Бюджетна політика впливає на ефективність фінансово-економічних перетворень на рівні державних фінансів, забезпечуючи фінансування реструктуризації економіки, стимулювання розвитку пріоритетних галузей та прискорення нарощення виробництва та перехід до більш досконалого рівня розвитку суспільства.
Фінансова безпека інтерпретується як стан фінансової системи країни, що характеризується здатністю забезпечити ефективність і стабільність функціонування держави щодо стійкості до внутрішніх і зовнішніх загроз з приводу збереження цілісності фінансової системи з урахуванням стійкості економіки до фінансових шоків та дисбалансів [1, с. 17]. Забезпечення фінансової безпеки країни є одним із головних завдань при формуванні стратегічних завдань розвитку фінансової системи. Враховуючи, що кожна країна має свої особливості щодо фінансової архітектури, що проявляється в її моделі, у стані державних фінансів та їх важливості для економічного розвитку країни, оцінка стану фінансової безпеки мають відмінності не тільки в переліку показників, а й у структурованих зв’язків між ними. Враховуючи появу нових, негативних чинників – наслідків пандемії коронавірусу та вторгнення Росії на територію нашої держави - які мають суттєвий негативний вплив на економічний розвиток на глобальному рівні, подальші дослідження аналізуватимуть його вплив на стан фінансової безпеки. Вагомим інструментом забезпечення фінансової безпеки – бюджетна політика, яка водночас стимулює та контролює розвиток бюджетної сфери. Наразі фінансова безпека України покликана забезпечувати надійність армії, галузі оборони, підтримувати малий бізнес. Опираючись на прогнози Світового банку з приводу скорочення валового внутрішнього продукту України за результатами 2022 року на 45 % та оцінки Національного банку щодо втрат економіки України в ході війни більше 50 % недоотриманого валового внутрішнього продукту, науковці зауважують, що кожен тиждень коштує національній економіці понад 50 млрд грн., не враховуючи втрат від руйнувань, можемо говорити про істотне зменшення фінансової спроможності підприємств і переважної більшості громадян. Тому, для недопущення негативних сценаріїв, необхідне поступове пристосування підприємств та їх працівників до нових умов, що породжують впевненість у повноцінному відновлені їх роботи найближчим часом [2, с. 538]. Підтвердженням цього є прогнозні дані Міністерства фінансів України, де зазначено, що у 2022 році планувалося отримати 405 млрд. грн ПДВ, 76 млрд. грн. акцизу (алкоголь, сигарети, енергоносії), 37,5 млрд. грн. мита. Загалом лише непрямі податки з імпортних товарів повинні були становити майже 520 млрд. грн. – 40% від усіх доходів бюджету. Натомість, замість очікуваних 39 млрд. грн. за березень 2022 року до бюджету України надійшло лише 7 млрд. грн. [3].
Основна мета бюджетної політики держави полягає у найповнішій мобілізації фінансових ресурсів та оптимальному їх розподілі між галузями економіки, територіями та верствами населення для задоволення потреб розвитку суспільства та розвитку усіх його регіонів [4, с. 51]. Бюджетна політика в Україні вимагає певних змін. Непередбачувані зміни в доходній та видатковій частинах Державного бюджету України на 2022 рік наштовхують на розуміння необхідності перегляду ключових завдань бюджетної політики з метою забезпечення фінансової безпеки держави. Враховуючи введений воєнний стан в Україні, Державна казначейська служба за погодженням з Міністерством фінансів реалізує перерозподільчі заходи та фінансове забезпечення видатків на національну безпеку і оборону, заходи, які покликані здійснити регулювання фінансів на період правового режиму воєнного стану. Важливим наразі є здійснення платежів за видатками головних розпорядників бюджетних коштів, в межах затверджених для них Законом України «Про Державний бюджет України на 2022 рік» бюджетних призначень з подальшим внесенням змін до розпису Державного бюджету України на 2022 рік в установленому порядку [5].
Забезпечення фінансової безпеки держави у стані війни потребує подальшого визначення правових засад стабільного функціонування бюджетної системи, державного регулювання банківської системи та підприємництва. Оскільки, для забезпечення фінансової безпеки, держава потребує фінансів, що є таким же інструментом самої держави, як система судочинства, збройні сили і поліція доцільно зазначити, що запорука стабільності, незалежності країни, ефективність життєдіяльності суспільства, характеризуються, перш за все, станом захищеності економіки від загроз з фінансового боку [6, с. 194]. Удосконалення бюджетної політики та забезпечення фінансової безпеки повинне передбачати ціленаправлену роботу органів державної влади, військових адміністрацій та місцевого самоврядування у шляху формування однієї загальної всеохоплюючої стратегії забезпечення фінансової безпеки, невід’ємною складовою якої має бути бюджетна політика розвитку та стабілізації фінансової сфери для забезпечення відновлення української економіки та подальшого її соціального розвитку.

Список використаних джерел:
1. Zaichko I. V. Methodical provision of financial security assessment of the state. Економічні горизонти. 2020. № 1(12). С. 15–26.
2. Заїчко І. В. Заїчко В. І. Правові аспекти діяльності та роль фінансового менеджменту підприємств в умовах війни. «Science and Practice: Implementation to Modern Society»: Матеріали 12-ї Міжнародної науково-практичної конференції (Manchester, May 6-8, 2022). – Manchester, Great Britain: Peal Press Ltd., 2022. С. 538-542.
3. Вінокуров Я. Що з державними фінансами та вистачить Україні грошей? Роз’яснення. Економічна правда. 5.04.2022 URL: https://www.epravda.com.ua/publications ... /5/685230/
4. Деякі питання казначейського обслуговування Розпорядження Кабінету міністрів України від 25.02.2022 р. No 182-р. URL: https://www.kmu.gov.ua/npas/deyaki-pita ... govuvannya
5. Заїчко І. В. Пріоритетні завдання бюджетної політики в системі забезпечення фінансової безпеки держави. Стратегія розвитку України: фінансово-економічний та гуманітарний аспекти: матеріали VII Міжнародної науково-практичної конференції (Київ, 16 жовтня 2020 р.). – Київ: «Інформаційно-аналітичне агенство», 2020. С.51-53.
6. Заїчко І. В. Заїчко В. І. Правові аспекти діяльності та роль фінансового менеджменту підприємств в умовах війни. «Science and Practice: Implementation to Modern Society»: Матеріали 12-ї Міжнародної науково-практичної конференції (Manchester, May 6-8, 2022). – Manchester, Great Britain: Peal Press Ltd., 2022. С. 538-542.

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 1 гість