mukovoz_oleksandr
Тема Автор
Повідомлень: 115
З нами з: П'ят листопада 11, 2022 11:49 am

ТЕОРЕТИКО-МЕТОДОЛОГІЧНІ ЗАСАДИ УПРАВЛІНСЬКОГО ОБЛІКУ В СИСТЕМІ УПРАВЛІННЯ ПІДПРИЄМСТВОМ

Чет листопада 17, 2022 4:40 am

Середюк Д. О., здобувач вищої освіти
Науковий керівник:
канд. екон. наук, доцент Бовкун О. А.
Уманський державний педагогічний університет імені Павла Тичини

Нове розуміння системи обліку дає змогу швидко розв’язати проблему формування управлінського обліку. Перехід від адміністративних до нових ефективних методів управління господарською діяльністю сільськогосподарських підприємств вимагає гармонізації економічних показників - починаючи від моменту їх формування в системі управлінського обліку підприємств і завершуючи інтегруванням у систему управління. Невирішеність цієї проблеми призводить до неадекватного сприйняття методологічних основ побудови управлінського обліку, сутності предмета, методу й об’єктів облікового спостереження та відображення, неможливості визначення ступеня досягнення соціальних цілей з використанням облікових даних, наслідком чого є розмитість і невизначеність меж управлінського обліку.
Однак, багато вітчизняних підприємств не виявляють зацікавленості у веденні управлінського обліку на підприємстві, оскільки вбачають у даному процесі тільки додаткові витрати, які є недостатньо обґрунтованими та не настільки необхідними для них. Облік – це важливий елемент системи управління підприємством, який дає можливість оперативно приймати управлінські рішення, контролювати ключові моменти основної діяльності, спостерігати і працювати на довгострокову перспективу.
На сьогодні проблема застосування управлінського обліку з метою підвищення ефективності управління організацією набуває все більшої актуальності. При цьому необхідно зазначити особливу важливість вирішення цього питання для державних і приватних підприємств і організацій української економіки.
Система управлінського обліку потребує чималих грошових засобів і кваліфікованих трудових ресурсів. При її становленні на підприємстві необхідно вирішити ряд завдань: по реорганізації фінансової служби, розробці системи обліку витрат та встановленні програмного пакету. Так, у вітчизняній бухгалтерській пресі вже більше десяти років активно обговорюється тема управлінського обліку, проте на практиці лише деякі підприємства впровадили облік у цілях управління, а решта використовують аналітичні дані фінансової бухгалтерії.
Методологія управлінського обліку побудована на інтегрованій системі фінансового обліку, коли управлінці використовують одні й ті ж первинні документи, що і фінансисти, але для різних цілей. Слід зазначати, що методологія фінансового обліку спрямована на стандартизовані процедури виключно для відображення минулих подій. Методологічна база управлінського обліку є більш гнучкою, залежить від технології бізнесу, стратегії менеджменту й організаційної структури підприємства, яка відповідає запитам управлінської системи. Перед кожним підприємством стоїть завдання – забезпечити безперервність розвитку підприємства в умовах динамічного середовища, яке стимулює появу нових методів. Для цього необхідна методологічна база управлінського обліку, яка постійно набуватиме форми для прийняття й реалізації адекватних цим ситуаціям управлінських рішень [1].
Варто зауважити, що необхідність інформації та її роль у забезпеченні ефективного управління підприємством зумовлюються тим, наскільки вона об’єктивно відповідає потребам управлінської діяльності. Тому вважаємо, що при формуванні інформації повинен забезпечуватись такий методологічний принцип: максимум інформації при мінімумі кількості форм внутрішньої звітності. Нова концепція методологічного підходу має бути гнучкішою, інформація якої з чітко заданими параметрами відповідатиме поставленій меті системи управління, що дасть можливість відображати об’єктивні результати діяльності суб’єктів господарювання.
Концепція розвитку методології управлінського обліку залежатиме від сукупності застосованих методів, що здатні забезпечити стратегічні цілі підприємства. Науковці остаточно не з’ясували методи управлінського обліку. Одні вважають, що ними є класичні, прийнятті в теорії бухгалтерського обліку. Інші зазначають, що це інтегровані методи обліку, нормування, планування, аналізу і контролю, або ж метод управлінського обліку повинен мати багатоступеневу структуру елементів.
Слід зазначити, що спільними об’єктами обліку для двох систем є процеси господарської діяльності – постачання, виробництво та реалізація, які відображають оборот господарських ресурсів підприємства. Інформація про витрати є спільною на вході в облікову систему, яка поступово трансформується в різні інформаційні потоки. Тому управлінський облік має більшою мірою креативний характер з метою прогнозування результатів управлінських рішень та обґрунтування їх практичного здійснення [2].
Отже, сучасне призначення управлінського обліку - це формування інформаційно-аналітичної системи, об’єднуючи сукупність форм та методів обліку, нормування, контролю, бюджетування, аналізу і планування направлених на формування альтернативних варіантів функціонування підприємства і призначену для інформаційного забезпечення процесу прийняття управлінських рішень.

Список використаних джерел:
Бойко Є. І. Удосконалення системи управління витратами на підприємствах. Науковий вісник. 2008. Вип. 18.6. С. 139–143.
Теоретико-методологічні засади управлінського обліку в системі управління підприємством. Облік і фінанси АПК: освітній портал. URL:https://magazine.faaf.org.ua/teoretiko- ... stvom.html
Довжик О. О. Роль управлінського обліку та проблеми його впровадження на підприємствах. Вісник Полтавської державної аграрної академії. 2012. № 2. С. 174–179.
 
svitlana_podzigyn
Повідомлень: 4
З нами з: Чет листопада 17, 2022 9:45 am

Re: ТЕОРЕТИКО-МЕТОДОЛОГІЧНІ ЗАСАДИ УПРАВЛІНСЬКОГО ОБЛІКУ В СИСТЕМІ УПРАВЛІННЯ ПІДПРИЄМСТВОМ

Чет листопада 17, 2022 12:32 pm

Аргументуйте сучасне призначення управлінського обліку більш детально, дякую

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 1 гість