mukovoz_oleksandr
Тема Автор
Повідомлень: 115
З нами з: П'ят листопада 11, 2022 11:49 am

ПЕРЕВАГИ ТА НЕДОЛІКИ ВИКОРИСТАННЯ МЕТОДУ ABC-АНАЛІЗУ НА ПІДПРИЄМСТВІ

Чет листопада 17, 2022 4:48 am

Шиманський М. М., здобувач вищої освіти
Науковий керівник:
канд. екон. наук, доцент Богашко О. Л.
Уманський державний педагогічний
університет імені Павла Тичини

На сучасному етапі розвитку систем управління на підприємствах, значну роль відіграє метод ABC-аналізу. Він відрізняється від інших систем управління своєю простотою та прозорістю дій, які надають очікувані результати. Цей метод є прямим конкурентом правила «Парето», але на відміну від нього, надає гарантований контроль 20% позицій, що забезпечують інші 80% контролю системи.
Концепція використання методу ABC-аналізу полягає в тому, що: підприємство може отримувати найбільш точну інформацію про собівартість окремих видів продукції; результативно управляти своїми ресурсами і бізнес-процесами; заволодівати точними даними про витрати ресурсів та ефективніше мотивувати персонал [2].
Головну ідею взаємодії методу ABC-аналізу можна визначити, як оптимізацію вартісних, трудових і часових показників підприємства; виявлення та усунення «вузьких місць», вдосконалення при цьому функціонування соціально-економічної системи в цілому.
До переваг методу ABC варто віднести:
- точне визначення собівартості товару;
- допомогу в створенні бюджетування управлінського обліку;
- створенні обліку за центрами відповідальності, якщо його не було на підприємстві.
До недоліків методу ABC відносять:
- складну методичність та інтуїтивну незрозумілість результатів;
- наявність багатьох «не надійних» умов в розрахунках, що ставлять під загрозу очікувані результати;
- туманні результати, тобто метод ABC не завжди потрібен;
- трудомісткість створення моделі.
Безпосередньо застосуванню методу АВС-аналізу передує важливий і трудомісткий підготовчий етап, зумовлений його специфікою. Насамперед, необхідно розробити спеціальні довідники, які містять перелік і опис основних видів діяльності, що здійснюються на підприємстві.
Наступним кроком є визначення факторів витрат діяльності (кост-драйверів), що ідентифікують зв’язок між видами діяльності й об’єктами витрат (наприклад, продукція, послуги, клієнти), і на основі цього зв’язку всі витрати об’єднуються в однорідні групи − пули. Шляхом ділення величини витрат, попередньо згрупованих в пул, що стосується певного виду діяльності, на кількісний показник фактора таких витрат розраховують ставки розподілу [3].
Однак, як зазначають керівники підприємств, система обліку та управління яких базується на застосуванні методу АВС-аналізу, саме підготовка робочого інструментарію є однією з найбільших проблем при переході на облік витрат за видами діяльності.
Дослідження, проведені науковцями, дозволяють виділити такі основні мотиви менеджерів при впровадженні системи обліку витрат за видами діяльності, а саме: можливість отримання релевантної інформації для коригування і більш точного розподілу витрат, зокрема накладних; виявлення продуктивних видів діяльності й таких, які не створюють додаткової вартості; раціоналізації процесів бюджетування, ціноутворення; аналіз ланцюжка створення вартості; обчислення фінансового показника економічної додаткової вартості (EVA); формування продуктової стратегії та навіть здійснення реінжинірінгу бізнес процесів [1].
Отже, ідея методу АВС полягає в тому, щоб серед великої кількості однотипних об’єктів виділити найбільш значущі з точки зору поставленої мети. Таких об’єктів, як правило, небагато, а тому саме на них слід зосередити основну увагу та сили. Найчастіше метод АВС використовується в областях логістики, а точніше при керуванні товарно-матеріальними запасами, тому цей метод є актуальним та результативним на підприємствах і по сьогоднішній день.

Список використаних джерел:
Богашко О. Л. Основні аспекти інноваційного розвитку підприємництва в сучасних умовах технологічного розвитку. Економічні горизонти. 2022. Вип. 2 (20). С. 83–93. DOI: 10.31499/2616-5236. 2(20).2022.263346
Інструмент для проведення автоматизованого ABC/FMR/(XYZ)/VED-аналізу / Д. В. Горілик, А. В. Горілик, В. П. Попович, Б. П. Громовик. Клінічна фармація, фармакотерапія та медична стандартизація. 2012. С. 23–35.
Пачева Н. О. Місце мотиваційного менеджменту в діяльності організації. Сучасні проблеми і перспективи економічної динаміки : матеріали VІІ Всеукр. наук.-практ. Інтернет-конф. Молодих вчених та студентів, 19-20 листопада 2020 р. Умань : ВПЦ «Візаві», 2020. С. 254–257.
 
svitlana_podzigyn
Повідомлень: 4
З нами з: Чет листопада 17, 2022 9:45 am

Re: ПЕРЕВАГИ ТА НЕДОЛІКИ ВИКОРИСТАННЯ МЕТОДУ ABC-АНАЛІЗУ НА ПІДПРИЄМСТВІ

Чет листопада 17, 2022 10:39 am

Чи досліджували детально використання методу АВС в логістиці ?

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 1 гість