mukovoz_oleksandr
Тема Автор
Повідомлень: 115
З нами з: П'ят листопада 11, 2022 11:49 am

АНАЛІЗ ПЕДУМОВ РОЗВИТКУ ІНКЛЮЗИВНОГО ТУРИЗМУ В МІСТІ УМАНЬ ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Чет листопада 17, 2022 4:52 am

Бричук Ю. В., здобувач вищої освіти
Науковий керівник:
канд. екон. наук, доцент Слатвінська Л. А.
Уманський державний педагогічний
університет імені Павла Тичини

Перспективи розвитку інклюзивного туризму в Україні, орієнтовані на ефективну організацію інклюзивного туризму, що є складовою інклюзивного зростання економіки туризму всіх адміністративних одиниць та розвитку суспільства в цілому, організація туризму є багатофакторним і багаторівневим процесом, основою її є економіка максимальної зайнятості і взаємодія усіх суб’єктів. Відповідно, застосування досвіду синергії прогресивних європейських моделей єдності, регіонального розвитку та інновацій з соціальною моделлю ЄС в напрямку розвитку інклюзивного туризму в Україні спрямовано на досягнення головного кінцевого результату – розширення прав та можливостей, захист та забезпечення безпеки громадян і регіонів, забезпечення сталого розвитку [1].
В Україні відносини, пов’язані з організацією і здійсненням туризму регулює Закон України «Про туризм» [2]. Історія розвитку інклюзивного туризму на міжнародному рівні характеризується прийняттям ряду документів та проведенням відповідних заходів, що стали факторами впливу на розвиток інклюзивного туризму та позитивно впливають на розвиток інклюзивного туризму в Україні.
У системі світового туристського розвитку особливе і значне місце на сьогодні відводиться інклюзивному туризму [3], який знаходиться у структурі соціального туризму та в Україні, на жаль, практично не розвинений.
Для України розвиток повноцінного інклюзивного туризму є неможливим без розвитку не лише відповідної інфраструктури, але і волонтерського руху, налагодження системи навчання волонтерів, комунікацій між тими, хто потребує допомоги, і тими, хто може її надати [4, c.126].
Інклюзивний туризм – це сучасний вид туризму, який дозволяє включити у туристичну діяльність будь-яку людину, незалежно від її фізичних можливостей та за умови забезпечення доступності до об’єктів туристичної інфраструктури.
За даними першої офіційної глобальної доповіді про людей з обмеженими можливостями, кількість людей із тією чи іншою формою інвалідності становить 1 млрд. – це 15% населення Землі. Люди з обмеженими можливостями подорожують менш активно, ніж інші громадяни Євросоюзу, від 37% у Великобританії до 53% у Німеччині. Водночас 11% усіх туристичних поїздок в Європі і 7% у всьому світі здійснюють туристи з обмеженими можливостями, найчастіше – в складі членів сім’ї або друзів [5, c.690].
Чисельність інвалідів серед учасників та постраждалих в наслідок антитерористичної операції (АТО) – зазвичай людей молодого, працездатного віку на жаль, прогресивно збільшується. Вони особливо потребують кваліфікованої реабілітаційної допомоги, як психологічної, так і соціальної – тих видів реабілітації, які в нашій державі не мають чіткої структури і поки знаходяться на етапі формування.
Враховуючи проблеми, пов’язані з воєнними діями російсько-української війни на території України, вирішення питання щодо соціальної реабілітації інвалідів і адаптації переміщених осіб, вже давно є актуальним.
Комунальний заклад «Черкаський обласний центр медико-соціальної експертизи Черкаської обласної ради» спільно з обласними громадськими організаціями інвалідів провів анкетування [3] серед осіб з інвалідністю щодо розвитку інклюзивному туризму, як одного із видів реабілітації. Згідно даного анкетування фахівцями встановлено, що особи з інвалідністю, в переважній більшості, бажають активно займатися даними видами туризму з урахуванням розвитку та впровадження інклюзивного реабілітаційно-соціального туризму, як одного з активних видів реабілітації та бажають включення його до індивідуальної програми реабілітації (ІПР).
27-29 жовтня 2016 року в м. Умань Черкаської області був проведений Перший міжнародний науково-практичний симпозіум на тему «Актуальні проблеми впровадження Інклюзивного реабілітаційно-соціального туризму в Україні», резолюцією якого заплановано створення науково-дослідного Інституту Інклюзивного реабілітаційно-соціального туризму та Національного комітету України з Інклюзивного туризму.
Одним із ефективних результатів роботи симпозіуму для міста Умань є створення відділення інклюзивного соціально-реабілітаційного туризму Управління праці та соціального захисту населення Уманської міської ради, який за період свого функціонування надав 2550 послуг з інклюзивного соціально-реабілітаційного туризму для громади міста, а саме: екскурсії, подорожі, екстрім-тури, майстер-класи, «зелений туризм, маршрути вихідного дня, відпочинок біля річки та моря, здорове харчування, інклюзивне обслуговування, комфортне перевезення включаючи автотранспорт для візочників.
В Уманському державному педагогічному університеті імені Павла Тичини на базі найбільшого структурного підрозділу ННІ економіки та бізнес-освіти систематично проводиться: наукова, навчальна, організаційна та виховна робота серед студентів спеціальності 242 «Туризм» з метою розширення світогляду здобувачів щодо проблем розвитку, організації інклюзивного туризму. Науково-педагогічними працівниками кафедри технологій та організації туризму і готельно-ресторанної справи разом із здобувачами були організовані та проведені науково-практичні семінари. Одним із завдань, які вирішувались на цих заходах було розв’язання теоретичних і практичних проблем організації інклюзивного туризму.
Отже, аналізуючи передумови розвитку інклюзивного туризму та його правового забезпечення, виявлено, що фундаментом успішної реалізації інклюзивного туризму в Україні та в місті Умань є гармонізація національного законодавства з міжнародним. Також необхідно підсилити дію правового вектора партнерством науки, освіти, державних адміністрацій, громадських організацій, підприємницького сектору, що мають безпосередній вплив на формування нормативно-правової бази щодо регулювання розвитку інклюзивного туризму.
Враховуючи те, що в Україні кількість людей з інвалідністю збільшується та з’явилась нова категорія інвалідів – учасники, постраждалі внаслідок АТО, особи переселені з окупованих територій, відповідно організація інклюзивного туризму в місті Умань може стати для них потужним засобом реабілітації, можливістю оздоровлення, спілкування з людьми, ліквідації наявних психологічних бар’єрів, отримання психологічного задоволення від занять руховою активністю і праці та відчути себе активним, потрібним, відчути жагу до життя.
В сучасних умовах організація інклюзивного туризму сприятиме розвитку ринку туристичних послуг, з’явиться кілька мільйонів нових споживачів, які шукатимуть можливості задоволення власних потреб, що якісно відобразиться на соціально-економічному ефекті індустрії гостинності.

Список використаних джерел:
Слатвінська Л. А. Перспективи розвитку інклюзивного туризму в Україні. Державне управління: удосконалення та розвиток. 2020. № 5. URL: http://www.dy.nayka.com.ua (дата звернення 24.10.2022).
Закон України «Про туризм». URL: http://zakon0.rada.gov.ua (дата звернення 24.10.2022).
Інклюзивний реабілітаційний туризм – розвиток нового виду реабілітації осіб з інвалідністю в Україні. URL: http:novadoba.com.ua/ (дата звернення 24.10.2022).
Яріко М. О. Філософія інклюзивного туризму. Культура України. 2017. Випуск 58. С. 119 –128.
Інклюзивний туризм як комплексний підхід для створення сприятливого суспільного середовища. URL: https://khoda.gov.ua (дата звернення 07.10.2022)

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 1 гість