mukovoz_oleksandr
Тема Автор
Повідомлень: 115
З нами з: П'ят листопада 11, 2022 11:49 am

СУЧАСНИЙ СТАН МІЖНАРОДНОГО ТУРИЗМУ В УКРАЇНІ

Чет листопада 17, 2022 4:57 am

Литвин О. В., ст. викладач
Уманський державний педагогічний
університет імені Павла Тичини

Туристична галузь являється важливою частиною економіки України. Частка туризму в загальній економіці України є темою активних дискусій і за різними оцінками вона становила близько 1,4 – 9 % ВВП. Міжнародні структури (Всесвітня туристична організація ООН, ЮНВТО) визначили цю частку на рівні близько 9% ВВП України [3]. Починаючи з 2022 року, для більшості країн світу настав період відновлення туризму, а український туристичний бізнес зазнав нищівного удару: з 2020 року від впливу пандемії COVID-19 і з лютого 2022 року він повністю зупинив свою діяльність через повномасштабне військове вторгнення Російської федерації на територію України.
Аналізуючи дані «World Tourism Barometer» Всесвітньої туристичної організації (ВТО) можна зробити висновок, що введені карантинні заходи призвели до зниження туристичних потоків у січні–травні 2021 р. на 85% у порівнянні з аналогічним періодом 2019 р. та на 65% у 2020 р. Найбільший вплив відчув Азіатсько-Тихоокеанський регіон, який в першу чергу постраждав від пандемії COVID-19, де кількість прибуттів міжнародних туристів у першій половині 2021 р. знизилась на 95%, на Близькому Сході – на 83%, в Америці даний показник зменшився на 72% та Африці – на 81% [5].
Як показують світові тенденції, перше півріччя 2021 року виявилось більш успішним для туристичної галузі, ніж карантинний 2020 рік. Протягом цього року світ стрімко наближався до позитивного сценарію відновлення туризму. Однак з вересня 2021 року кількість туристів різко зменшилась, що було спричинено зміною погодних умов та низкою непередбачуваних факторів. Дотримання вимог безпеки в умовах пандемії COVID-19 – одна з найважливіших умов відновлення туристичної сфери. Нині на забезпечення безпеки подорожуючих та працівників індустрії гостинності спрямована вимога реалізації спеціальних медичних протоколів для туристичного бізнесу [1, с. 182]. Ці протоколи передбачають такі стандартні заходи профілактики, як: соціальна дистанція; обов’язкове носіння захисних масок і дотримання заходів гігієни; регулярна санітарна обробка в місцях загального користування та в туристичному транспорті; щоденний контроль за самопочуттям персоналу і туристів.
Розвиток міжнародного туризму в Україні за останні роки характеризувався зниженням міжнародних туристичних потоків спричинених введенням карантинних заходів та значним відставанням у темпах впровадження відповідних підтримуючих заходів, що призвело до серйозної загрози конкурентоспроможності туристичної галузі та відновлення впродовж 2021 року.
У період з 2016 року кількість обслугованих туристів в Україні стабільно зростала до 2020 року, коли цей показник став пропорційно оберененим, тобто кількість туристів скоротилася на 61,5% у порівнянні з попереднім роком. Тенденції скорочення спостеріалися як на в’їздних так і на виїздних потоках. Чисельності в’їзних (іноземних) туристів у 2020 році скоротилася на 86,2 % ніж у 2019 році. Кількість виїзних туристів, що скористалися послугами вітчизняних туроператорів та турагентів скоротилася у 2020 році на 61,5 % відносно попереднього року.
Щодо кількості внутрішніх туристів, що подорожували та відпочивали Україною, то у 2020 році їх кількість зменшилася на 57,22 % відповідно до 2019 року.
Зниження кількісних показників виїзного і в’їзного туризму головним чином відбулося внаслідок впровадження обмежувальних карантинних заходів для запобігання поширенню захворюваності на COVID-19 в країні та світі. Крім того, зниження кількості осіб, що подорожували за кордон, значною мірою обумовлене реакцією населення на рекомендації, що активно поширювалися засобами масової інформації, утриматися від таких поїздок та страхом імовірного зараження коронавірусом. Проте потреба реалізації туристичної активності населення та необхідність організації власного відпочинку й поліпшення психоемоційного стану сприяла зростанню попиту на внутрішній туризм, який є менш залежним від глобальної коронавірусної кризи та карантинних заходів, що відобразилось на показниках його розвитку [2, с. 8893].
На сьогодні в Україні склалась доволі непроста ситуація з точки зору розвитку міжнародного туризму та нашого місця на міжнародній арені. Складна політична ситуація, воєнні дії, анексія АР Крим та економічна нестабільність – все це негативно впливає на стан туристичної індустрії в Україні.
Попри поступове відновлення туризму у світі, Україна переживає нове випробування, яке торкнулося усіх сфер економіки, в тому числі і туризму. Із початком повномасштабної війни і введенням військового стану на території нашої держави у лютому 2022 року, туристична галузь повністю припинила свою діяльність. І лише у травні кількість людей, які бажають відновити туристичні подорожі в літній період, зросла. Наразі попит на відпочинок складає 10% від аналогічних обсягів відпочинку за цей період у 2021 році [4]. Доступними і безпечними для подорожування залишаються центральна за західна частини України. Це найчастіше організовані культурно-пізнавальні тури, які користуються попитом серед внутрішньо переміщених осіб та місцевого населення.
Отже, вимоги сучасного розвитку ринку туризму формують необхідність зміни туристичної політики від розробки заходів, спрямованих на короткострокову перспективу до стратегічного довгострокового планування.

Список використаних джерел:
1. Кирилюк І. М., Чвертко Л. А. Безпекові аспекти розвитку туризму в умовах пандемії COVID-19. Актуальні проблеми розвитку економіки регіону. 2021. Вип 17. Т.2. С.178–189. doi: 10.15330/apred.2.17.178-189.
2. Kyryliuk I., Shapoval V., Povorozniuk I., Herasymenko T., Lytvyn O. Tourism during pandemic of Covid-19: analysis of the situation and ways out of the crisis. Proceedings of the 36th International Business Information Management Association (IBIMA), 4-5 November 2020, Granada, Spain. P.8888-8897. URL: https://ibima.org/accepted-paper/touris ... he-crisis/
3. Литвин О.В. Міжнародний туризм в сучасних умовах кризи і соціально-економічних потрясінь. Економіка та суспільство. 2022. № 40. URL: https://economyandsociety.in.ua/index.p ... /view/1459 (дата звернення 1.11.2022 р.)
4. Пандемія COVID-19 та її наслідки в сфері туризму в Україні. (Оновлення до документа «Дорожня карта конкурентоспроможного розвитку сфери туризму в Україні»). URL: http://www.ntoukraine.org/assets/files/ ... rt-UKR.pdf (дата звернення 1.11.2022 р.)
5. UNWTO World Tourism Barometer and Statistical Annex, July 2021. UNWTO. URL: https://www.e-unwto.org/doi/abs/10.1811 ... 021.19.1.4 (дата звернення: 1.11.2022 р.).

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 3 гостей