mukovoz_oleksandr
Тема Автор
Повідомлень: 115
З нами з: П'ят листопада 11, 2022 11:49 am

ГАСТРОНОМІЧНИЙ ТУРИЗМ ЯК ПЕРСПЕКТИВНИЙ НАПРЯМОК РОЗВИТКУ ТУРИСТИЧНИХ ПОСЛУГ В УКРАЇНІ

Чет листопада 17, 2022 4:58 am

Маркін М. М., здобувач вищої освіти
Науковий керівник:
канд. екон. наук, доцент Дем’янишина О. А.
Уманський державний педагогічний
університет імені Павла Тичини

Розвиток внутрішнього туризму є актуальним на даний час по всьому світу, і Україна не є винятком. Одним з видів внутрішнього туризму для країни може стати гастрономічний туризм, який розвинений по усій країні поки що нерівномірно.
Подорожі та їжа тісно пов’язані між собою: незалежно від напрямку, під час мандрівки турист завжди набуває новий гастрономічний досвід, який дозволяє йому краще відчути та зрозуміти місцеву культуру. Їжа є ключовою частиною всіх культур, ключовим елементом світової нематеріальної спадщини і все більш важливою туристичною визначною пам'яткою. Зв’язки між їжею і туризмом також забезпечують базу для місцевого економічного розвитку.
Гастрономічний туризм – це не лише дегустація різного виду страв та напоїв, а й знайомство з культурою та традиціями країни, її регіонів. Щороку в світі відбувається велика кількість різних гастрономічних фестивалів, які приваблюють туристів та позитивно впливають на розвиток індустрії гостинності країн. Отже, імідж гастрономії починає змінюватися, вона стає важливим елементом та інструментом туризму, одним з ключових аспектів обрання місця та маршруту подорожі [1].
Потенціал у країни безмежний: багато чисельні історичні пам’ятки, природні ресурси, оригінальна смачна їжа та напої. Так, борщ, сало, вареники з начинкою на будь-який смак, у тому числі й чорні вареники з чорнилом каракатиці, галушки - у списках найсмачніших світових наїдків [2].
Одним з перспективних напрямків розвитку туристичного ринку є гастрономічний туризм – спеціалізований вид туризму, який ознайомлює подорожуючих з національними кулінарними традиціями країн світу та є органічним синтезом культури, екології і виробництва [3].
У країнах Західної Європи гастрономічні тури давно увійшли до переліку одних із найпопулярніших видів туризму. Представники туристичних підприємств України відзначають, що гастрономічний туризм з кожним роком збільшує свою присутність на туристичному ринку, оскільки туристам стає все цікавіше пізнавати країну не тільки за допомогою різних видів турів, але й з позиції смаку, знайомства з національною кухнею[4].
Провідні туристичні центри активно використовують гастрономічну індустрію для залучення же більшої кількості відвідувачів, що, в свою чергу, збільшує туристичний потік та позитивно впливає на розвиток індустрії гостинності територій. Прикладом цього є фестиваль їжі в Сан-Франциско фестиваль Tomatina в Іспанії, який щороку збирає близько 50 000 туристів, не залишає сумніву відомий у всьому світі Неаполітанський гастрономічний фестиваль – це справжня мекка приготування піци, яку відвідує близько мільйону туристів [1].
На сьогодні єдиного визначення «гастрономічний туризм» не iснує, адже це доволі новий напрямок в туристичній галузі, який тільки почав свій шлях на міжнародній арені.
«Гастрономічний туризм - це пошук i насолода унікальною, незабутньою їжею і напоями як на іншому кінці Землі, так і на сусідній вулиці, адже, крім подорожей по своїй країні або всьому світі, ми також можемо стати гастрономічними туристами у своєму регіоні, місті чи навіть районі», - дає таке визначення Е. Вульф, засновник Міжнародної асоцiації гастрономічного туризму [5].
Гастрономічний туризм – це різновид подорожування, пов’язаний з дегустацією та ознайомленням з національними кулінарними традиціями країн світу. Гастрономічний туризм є доволі новим явищем, який набирає популярності. Тому кухня туристичної дестинації є одним із надзвичайно важливих аспектів, що визначає якість відпочинку [6].
На нашу думку, найбільш ґрунтовним є поняття «гастрономічний туризм», який походить від поняття «гастрономія» – наука, що вивчає зв’язок між харчуванням та культурою й відноситься до галузі соціальних дисциплін.
Тобто гастрономічний туризм – це вид туризму, який тісно взаємопов’язаний із кулінарними традиціями народів світу, зі знайомством із виробництвом, а також технологією приготуванням та дегустацією національних страв і напоїв [4].
Під зазначеним терміном Д. Дасілва розуміє «будь-який досвід туризму, в якому високо цінується і споживається їжа i питво, яке відображає національну, регіональну або місцеву кухню, культуру й традиції» [7].
Гастрономічний туризм - це подорожі в різні місця планети для ознайомлення з місцевими кулінарними традиціями й особливостями національної або регіональної кухні, як вважає Кукліна Т.С. Головна мета відпочивальників, які вибирають гастрономiчний туризм, полягає в дегустації унікальних продуктів і страв, властивих винятково цій місцевості, а гастрономічні тури - спеціально розроблені тематичні програми, що можуть включати як дегустації вишуканої їжі, так і навчання в гастрономічних школах будь-якої спрямованості [8].
Проаналізувавши дослідження вітчизняних та закордонних вчених, можемо сказати наступне, гастрономічний туризм – це вид туристичної діяльності, де туристи задовольняють свої культурні та гастрономічні потреби за допомогою ознайомлення з кухнею певної країни (навіть своєї країни), проникаючи певним чином в побут та звичаї конкретного поселення і ознайомлюючись з його звичаями та традиціями.
На основі вищесказаного, можна зробити висновки, що гастрономiчний туризм має ґрунтовний історичний аспект, це один із найперспективніших видів подорожування, адже він має місце в усіх країнах світу і популярний в будь-який час та будь-яку пору року.
Цей вид туризму популяризує кожну країну як перспективну та придатну для ведення туристичного бізнесу в ній. Гастрономічний туризм дія як об’єднуючий елемент всіх країн світу й обміну культурними цінностями та досвідом.

Список використаних джерел:
Давидюк Ю. В., Горшкова Л. О. Гастрономічний туризм як перспективний напрям для розвитку індустрії гостинності в Україні. Індустрія туризму і гостинності в Центральній та Східній Європі. 2022. №4. С. 5 – 13.
Українська кухня в топ-10 найсмачніших страв світу. URL: https://bdzhola.com/news/ukrajinska-kuh ... trav-svitu.
Мітал О.Г. Гастрономічний туризм як перспективний напрямок туризму на національному туристичному ринку. Молодий вчений. 2019. № 12 (76). С. 455 – 459.
Михайлюк О. Перспективи розвитку гастрономічного туризму в Україні.
Вульф Е. Що таке гастрономічний туризм. URL: https://worldfoodtravel.org/ru/what-is- ... d-tourism/.
Шандор Ф. Ф., Кляп М. П. Сучасні різновиди туризму : підручник. К. : Знання, 2013. 334 с.
Dasilva D. Assessing The Economic Potential For Culinary Tourism In Suriname. 2015. URL: http://www.surinamecompete.org/wpconten ... evised.pdf.
Кукліна Т.С. Гастрономічний туризм на туристичному ринку України. URL:https://tourlib.net/statti_ukr/kuklina.htm.

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 1 гість