Модератор: mukovoz_oleksandr

 
mukovoz_oleksandr
Тема Автор
Повідомлень: 115
З нами з: П'ят листопада 11, 2022 11:49 am

ЧИННИКИ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ЛІКВІДНОСТІ ТА ПЛАТОСПРОМОЖНОСТІ ПІДПРИЄМНИЦЬКИХ СТРУКТУР

Вів листопада 14, 2023 8:26 pm

Амелін І. С., магістрант
Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна
Науковий керівник:
д-р екон. наук, професор Портна О.В.
Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна


Сучасні постійні глобальні та національні виклики, зміни конкурентного ринкового середовища, проблеми стабілізації та зміцнення внутрішнього потенціалу бізнесу зумовлюють потребу в дослідженні різних аспектів забезпечення та підтримання ліквідності та платоспроможності підприємницьких структур.
Стабільна діяльність та розвиток будь-яких підприємств, підприємницьких структур на сучасному рівні національної економіки стає пріоритетом економічної політики. За час воєнного стану майже всі галузі національного господарства постраждали від воєнних дій, а отже, мають низку проблем. Основними проблемами діяльності підприємницьких структур в Україні є: значне руйнування транспортної інфраструктури та багатьох виробничих потужностей, обмеження транскордонних валютних платежів, зменшення платіжного ресурсу населення, зниження виробництва значного спектру українських товарів, фактичне заморожування інвестиційних програм/проектів тощо [12].
На сьогодні стабільне функціонування підприємницьких структур, їх розвиток стає вагомою умовою вирішення багатьох економічних та соціальних викликів. Підприємства, підприємницькі структури, як найважливіші складові ринкового, конкурентного середовища, реагуючи на високий ступінь ризикованості, повинні підлаштовуватись, забезпечувати прибутковість діяльності, генерувати вхідні фінансові потоки, здійснювати всі види платежів, підтримуючи відповідний рівень ліквідності та платоспроможності.
Підприємницькі структури при задоволенні потреб суспільства та, як результат цього, отриманні прибутку взаємодіють з іншими численними суб’єктами підприємницького процесу. Тому сучасні підприємницькі структури мають забезпечити та постійно підтримувати значну ресурсну (фінансову) базу, в т. ч. для своєчасного дотримання динамічних конкурентних переваг діяльності. Це забезпечується завдяки спрямуванню ресурсів у такі напрямки, розвиток яких допоможе забезпечити найвищу конкурентоспроможність. Такий стан вважається ефективним та досягається в т. ч. через реагування на зовнішні та внутрішні чинники функціонування підприємницької структури [3].
Підприємницькі структури, адаптуючись до ситуації, потребують фінансових ресурсів, фінансової підтримки щодо покриття потреби в фінансуванні в певних обсягах, у достатній мірі. Таким чином, питання пошуку як зовнішніх, так і внутрішніх джерел фінансування виводять на перше місце проблему забезпечення/підтримання ліквідності та платоспроможності підприємницьких структур, пошуку внутрішніх резервів, виявлення позитивних факторів впливу, нівелювання негативних факторів [4; 10; 11].
Рівень ліквідності та платоспроможності підприємницьких структур визначається та забезпечується сукупністю чинників (внутрішньосистемних, системних і позасистемних). Водночас ліквідність та платоспроможність підприємницьких структур визначається також цільовими чинниками, а саме, їх пропорціями, організацією ефективного задіяння, структурою, а також умовами розвитку підприємств/підприємницьких структур, вдосконалення їх діяльності, оновленням та ступенем розвиненості тощо [6; 7; 8; 9].
Ступінь ліквідності та платоспроможності підприємства/підприємницької структури, а отже, і прибутковість та ефективність їх діяльності залежить, наприклад, не тільки від швидкості реакції на ринкові, кон’юнктурні зміни, а також і від багатьох превентивних заходів зі зниження нестабільності, нівелювання ризиків та дії негативних чинників.
Таким чином, класифікувати чинники, що впливають на ліквідність та платоспроможність підприємницьких структур, слід на загальні та спеціальні. Загальні чинники впливають опосередковано, до них можна віднести: демографічний, соціальний, політичний, природно-екологічний, техніко-технологічний тощо, тобто ті чинники, які впливають на функціонування підприємницької структури загалом, на забезпечення виживання, конкурентних переваг, дохідності та прибутковості, а отже, і потенційних можливостей мати відповідні ресурси та розраховуватися по своїх зобовʼязаннях, формуючи рівень ліквідності та платоспроможності.
До спеціальних чинників, що впливають на ліквідність та платоспроможність підприємницьких структур слід відносити чинники, що діють всередині підприємства та мають прямий вплив. Наприклад, важливими спеціальними (внутрішніми) причинами коливання й зниження ліквідності та платоспроможності підприємницької структури/підприємства стають також: зростання поточних зобов’язань, збиткова діяльність, зменшення власного капіталу, за рахунок поточних зобов’язань фінансування капітальних витрат тощо. Коли ми аналізуємо та оцінюємо чинники впливу на платоспроможність підприємницької структури/підприємства, то слід розбиратися у причинах затримок оплати за продукцію та послуги споживачами, накопичення незатребуваних запасів готової продукції, зайвої сировини, матеріалів тощо [1; 2; 5]. Платоспроможність підприємницької структури/підприємства може знижуватися: через несвоєчасне погашення підприємству дебіторської заборгованості, що може спричинити неплатоспроможність (на рахунку підприємницької структури/підприємства немає достатньо грошових ресурсів, а настав термін платити кредиторам, тобто треба погашати цю заборгованість). Отже треба, щоб для своєчасного погашення платежів вистачало ліквідних коштів. Недостатність обсягів оборотних коштів, зростання взаємних неплатежів призводить до ризику зниження платоспроможності, а у підсумку й до неплатоспроможності, що негативно відбивається на перспективах існування підприємницької структури/підприємства.
В умовах ринкової економіки, щоб вижити та не допустити банкрутства підприємницької структури/підприємства, треба точно розуміти, як управляти грошовими ресурсами, фінансами, яку структуру капіталу треба формувати за складом та джерелами, яка частка є оптимальною для власних коштів, а яка, відповідно, для позикових. Ліквідність та платоспроможність будь-якої підприємницької структури є вагомим індикатором фінансового стану бізнесу, що функціонує на глобальних та національних ринках (ресурсів, товарів, цінних паперів, капіталів тощо).


Список використаних джерел
1. Коцеруба Н. В. Інформаційне забезпечення аудиту фінансової стійкості та платоспроможності підприємства. Науковий вісник Ужгородського національного університету. 2019. Вип. 27. С. 78–21.
2. Коцеруба Н. В. Методичні прийоми та способи аудиту фінансової стійкості та платоспроможності підприємства. Причорноморські економічні студії. 2018. Вип. 35(2). С. 135-141. URL: http://nbuv.gov.ua/UJRN/bses_2018_35(2)__27
3. Кривенко Л., Кривенко С. Організація діяльності підприємницьких структур у контексті сталого розвитку. Вісник ТНЕУ. 2014. № 4 С. 51–62.
4. Кульомза Д.Р., Портна О.В. Світовий досвід фінансового управління компаніями: стейкхолдери підвищення його ефективності. Бізнес Інформ. 2019. № 12. С. 403–408.
5. Люта О. В., Пігуль Н. Г, Глядько К. Теоретичні засади управління ліквідністю та платоспроможністю підприємств. Вісник СумДУ. Серія «Економіка». 2019. № 4. С. 14-23.
6. Майборода О. Є., Косарєва І. П., Каранда О. М. Концептуальні засади управління платоспроможністю підприємства. Молодий вчений. 2017. № 3. С. 793-797
7. Майборода О. Є., Косарєва І. П., Лесняк А. О. Платоспроможність підприємства та формування системи її забезпечення. Глобальні та національні проблеми економіки. 2017. Вип. 18. С. 256–260.
8. Мельник Т. А., Лобач К. В. Методи визначення платоспроможності підприємства. Наукові записки. 2017. Вип. 21. С. 3–15.
9. Мельник Т. А., Лобач К. В. Методи оцінки ліквідності підприємства. Наукові записки. 2016. Вип. 20. С. 79–93.
10. Портна О. В., Дереза Б. П. Вплив стану національної економіки на запровадження антикризового управління на підприємствах. Бізнес Інформ. 2020. № 1. С. 352–359.
11. Портна О. В., Черниш Я. О. Світові зміни в підходах до забезпечення фінансових критеріїв розвитку підприємств на основі врахування інтересів стейкхолдерів. Бізнес Інформ. 2021. № 1. С. 286–292.
12. Фролова Л. В., Котов Б. В. Тенденції розвитку підприємницьких структур в Україні. Економічний журнал Одеського політехнічного університету. 2022. № 4 (22). С. 52-61.
 
Ольга Логінова
Повідомлень: 4
З нами з: Сер листопада 15, 2023 10:06 pm

Re: ЧИННИКИ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ЛІКВІДНОСТІ ТА ПЛАТОСПРОМОЖНОСТІ ПІДПРИЄМНИЦЬКИХ СТРУКТУР

Чет листопада 16, 2023 1:19 pm

Досить цікава та актуальна тема.

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 1 гість