Модератор: mukovoz_oleksandr

 
mukovoz_oleksandr
Тема Автор
Повідомлень: 115
З нами з: П'ят листопада 11, 2022 11:49 am

Реінжиніринг бізнес-процесів як напрямок підвищення конкурентоспроможності промислових підприємств

Вів листопада 14, 2023 8:31 pm

Корнєєва І.О., здобувач вищої освіти
Науковий керівник:
канд. екон. наук., доцент Корнієнко Т.О.
Уманський державний педагогічний університет імені Павла Тичини


Реінжиніринг бізнес-процесів – це складний етап процесу збільшення конкурентоспроможності промислових підприємств, виведення їх на рівень саморегульованої організації на конкурентному ринку промислових товарів. Актуальність даного дослідження зумовлена різноманітністю методів оцінки конкурентоспроможності та багаторівневістю бізнес-процесів промислових підприємств.
Аналізуючи класичне визначення поняття реінжинірингу можна зрозуміти реінжиніринг, як перепланування та переосмислення бізнес-процесів задля покращення показників ефективності, таких як оперативність, рівень обслуговування, витрати та якість. У наш час концепція реінжинірингу еволюціонувала, її дослідженням займається багато вітчизняних та зарубіжних вчених, які мають своє трактування даного поняття.
М. Робсон та Ф. Уллах вважають, що реінжиніринг бізнес-процесів є спеціально розробленим інструментом для допомоги в таких ситуаціях, які потребують глобальних змін та не можуть забезпечити використовувані схеми поліпшення процесів [4].
На думку М. Черненка реінжиніринг виходить за межі загальновідомого в літературі визначення цього поняття, його не завжди потрібно проводити з метою задоволення інтересів покупців та мотивації персоналу. А ці проблеми вирішувати шляхом усунення цих «слабких місць». Реінжиніринг – це спеціально розроблений інструмент для масштабних змін, які неможливо забезпечити звичними методами вдосконалення [5].
С. Яковенко навпаки вважає, що реінжиніринг не завжди застосовується для глобальних змін в управлінні, це залежить від його виду [6].
На сучасному етапі промислового економічного розвитку в Україні відбуваються процеси глобалізації, інтеграції, виснаження природних ресурсів та підвищення конкуренції. Також, здебільшого негативно позначається на фінансових та економічних показниках підприємств вплив зовнішніх кризових явищ. Досліджуючи загальний рівень конкурентоспроможності фінансово-економічних показників, першочергово аналізувалися макроекономічні показники: «Індекс промислової продукції за видами діяльності» (рис.1) та «Обсяг реалізованої продукції» (рис. 2) [1].
Зображення
Зображення
Зміна показників відображає вплив різних факторів, як політичних так і економічних. Значно зменшилися показники у 2020 році через пандемію COVID-19, а у 2022 році різкий спад значень спричинений повномасштабним вторгненням росії на територію України.
В умовах жорсткої конкуренції та через бажання виробників промислової продукції вийти на міжнародні ринки, до промислових підприємств України додатково висуваються вимоги щодо конкурентоспроможності та якості товарів. Для цього в таких підприємствах пропонується провести реінжиніринг бізнес-процесів.
Найефективніше здійснити реінжиніринг в складних конкурентних умовах можна використовуючи процесний підхід. Сутність такого підходу полягає у розгляді промислового підприємства як економічної структури і можливості поділу його діяльності як на технологічні процеси, так і на економічні [2]. Серед реінжинірингових принципів підняття конкурентоспроможності промислових підприємств можна виділити наступні: ефективна система мотивації персоналу, спільна відповідальність за результат, орієнтація на підвищення якості кінцевого продукту та задоволення споживачів [3].
Щоб якомога якісніше виявляти бізнес-процеси промислових підприємств, проводиться їх сортування за ступенем важливості. Таке ранжування здійснюється шляхом визначення основних показників діяльності підприємства та його конкурентоспроможності. З точки зору специфіки діяльності промислових підприємств, найбільш доцільно виокремити ранжування ключових для більшості проєктів реінжинірингу бізнес-процесів на загальному рівні: за видами діяльності та стосовно створюваного продукту. Відповідно до цієї класифікації бізнес-процеси можна розділити на такі основні типи: основні, допоміжні, процеси управління, процеси розвитку [7].
Стосовно конкурентоспроможності підприємства, то реінжиніринг спрямований на зміну таких показників: коефіцієнт оборотності активів; коефіцієнт фінансової стійкості; рентабельність виробництва; амортизація основних засобів; темпи зростання активів.
Наведені вище фінансові показники безпосередньо відображають прибутковість підприємства та рівень його конкурентоспроможності. Реінжиніринговими заходами має бути досягнуто збільшення всіх показників, за вийнятком показника амортизації основних засобів, який має зменшуватися [8].
При здійсненні майбутнього реінжинірингу, враховуючи особливості усіх чотирьох видів процесів, з метою підвищення рівня конкурентоспроможності, було запропоновано наступні заходи:
1. Перебудова бізнес-процесів, які спрямовувалися насамперед на спрощення виробництва, оптимізацію комунікацій, усунення непотрібних контактів та зайвих робіт, оптимізацію виробничих взаємодій.
2. Покращення організаційної структури підприємств. Реінжиніринг передбачає об’єднання груп співробітників, які б відповідали за конкретний процес замість виділення окремих підрозділів.
3. Зміна змісту роботи. Реінжиніринг бізнес-процесів пропонує трансформування не лише в структурі робочих взаємовідносин між працівниками, а й у їх спілкуванні.
4. Модифікація системи управління, яка вплине на ієрархію прийняття управлінських рішень. Менеджери отримають нові обов’язки, які передбачають безпосередню допомогу у виконанні спільного завдання.
5. Зміна системи оцінювання роботи. Після реінжинірингу та удосконалення організаційної структури керівництво оцінюватиме та оплачуватиме роботу згідно досягнутих результатів праці [9].
Реінжиніринг – це не лише повна перебудова бізнес-процесів, а й радикальне переосмислення основних напрямків діяльності промислового підприємства. Це має спричинити у майбутньому позитивні зміни: зниження собівартості продукції, покращення її якості, підвищення фінансової стійкості та конкурентоспроможності підприємства.
Додатковою перевагою реінжинірингу бізнес-процесів є можливість покращити якість продукції чи послуг, забезпечуючи вищий рівень задоволення клієнтів. Реінжиніринг бізнес-процесів також сприяє підвищенню гнучкості та адаптивності промислового підприємства до змін на ринку. Швидкі зміни можуть вимагати негайної модифікації виробничих процесів, і реінжиніринг дозволяє підприємствам бути готовими та реагувати на них ефективно.
Загалом, реінжиніринг бізнес-процесів є потужним інструментом для промислових підприємств, які прагнуть підвищити свою конкурентоспроможність. Цей підхід дозволяє промисловим підприємствам оптимізувати витрати, покращити якість продукції чи послуг та бути готовими до змін на ринку. Промислові підприємства, які успішно впроваджують реінжиніринг бізнес-процесів, можуть досягти високої продуктивності, ефективності та стійкості у сучасному бізнес-середовищі [10].
Отже, реінжиніринг має бути різноспрямованим, змінювати різні процеси промислового підприємства та охоплювати усі сфери діяльності. Адже саме комплексний підхід приведе до позитивного результату, покращить конкурентоспроможність продукції підприємства на світовому ринку.


Список використаних джерел:

1. Державний комітет статистики України. Офіційний сайт. URL: https://www.ukrstat.gov.ua/
2. Лепейко Т. І. Організаційно-економічні засади реінжинірингу бізнес-процесів сучасного підприємства. Український журнал прикладної економіки. 2019. № 1. С. 143–150.
3. Котенко С.І., Швіндіна Г.О. Проблеми оцінки конкурентоспроможності підприємств як індикатора стратегічного розвитку. Проблеми економіки. 2018. № 3 (37). С.104-112.
4. Робсон М., Уллах Ф. Практичний посібник з реінжинірингу бізнес-процесів / Пер. з англ. Н.Д. Еріашвілі. 1997. 224 с.
5. Черненко М. Реінжиніринг і псевдореінжиніринг. Ринок капіталу. 2000. № 21. С. 41–49.
6. Яковенко С. І. Реінжиніринг бізнес-процесів шляхом інформатизації управління на підприємствах України. Актуальні проблеми економіки. 2004. № 9 (39). С. 118-130
7. Дубініна В. В. Діагностика стану бізнес-процесів підприємств: імперативи розвитку. Вісник економіки транспорту і промисловості. 2016. №53. URL: http://btie.kart.edu.ua/article/viewFile/73899/69783
8. Данилюк М. О. Оцінювання ділової активності підприємства на стадіях його життєвого циклу. Економічний аналіз. 2018. №28 (2). С. 119-126
9. Котенко С., Швіндіна Г. Реінжиніринг бізнес-процесів як напрямок підвищення конкурентоспроможності промислових підприємств. Вісник СумДУ. Серія «Економіка». 2020. № 2. С. 174-180.
10. Пачева Н. О., Подзігун С. М., Корнієнко Т. О. Стратегічне маркетингове управління конкурентоспроможністю інноваційно-орієнтованих підприємств. Міжнародний науковий журнал «Інтернаука». Серія: «Економічні науки». 2023. №8. DOI: https://doi.org/10.25313/2520-2294-2023-8-9113
Вкладення
ри2.png
ри2.png (23.66 Кіб) Переглянуто 31 разів
ри1.png
ри1.png (29.26 Кіб) Переглянуто 31 разів
 
Ольга Логінова
Повідомлень: 4
З нами з: Сер листопада 15, 2023 10:06 pm

Re: Реінжиніринг бізнес-процесів як напрямок підвищення конкурентоспроможності промислових підприємств

Чет листопада 16, 2023 7:43 am

Поясніть, на що саме, мають бути спрямовані інновації в сучасних умовах ведення бізнесу?
 
Ірина
Повідомлень: 1
З нами з: Чет листопада 16, 2023 8:25 am

Re: Реінжиніринг бізнес-процесів як напрямок підвищення конкурентоспроможності промислових підприємств

Чет листопада 16, 2023 10:30 am

Враховуючи ситуацію яка склалася на території України, підхід до інноваційного розвитку змінився. Багато підприємств постраждали внаслідок повномасштабного вторгнення росії на території України, але вони швидко переорієнтували свою діяльність таким чином, щоб ефективно функціонувати навіть в кризових умовах. Найшвидше та найефективніше адаптувалися до цих умов підприємства, які працюють в інноваційній сфері. Тому інноваційна діяльність спрямована на забезпечення стабільного рівня діяльності підприємства, утриманні та підвищенні попиту серед кінцевих замовників, його стимулюванні через регуляторні інструменти, адже через нестабільну ситуацію в країні відбулося сильне падіння попиту.
 
Олександр Світовий
Повідомлень: 2
З нами з: Чет листопада 16, 2023 7:58 am

Re: Реінжиніринг бізнес-процесів як напрямок підвищення конкурентоспроможності промислових підприємств

Чет листопада 16, 2023 10:36 am

Погоджуюся із Вашою думкою про те, реінжиніринг бізнес-процесів дозволяє промисловим підприємствам оптимізувати витрати, покращити якість продукції чи послуг та бути готовими до змін на ринку.

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 1 гість