Модератор: mukovoz_oleksandr

 
mukovoz_oleksandr
Тема Автор
Повідомлень: 115
З нами з: П'ят листопада 11, 2022 11:49 am

СВІТОВИЙ ДОСВІД ПОСТВОЄННОГО РОЗВИТКУ ІНДУСТРІЇ ТУРИЗМУ ТА МОЖЛИВОСТІ ЙОГО ІМПЛЕМЕНТАЦІЇ В УКРАЇНІ

Вів листопада 14, 2023 8:34 pm

Мулька А. В., здобувачка вищої освіти
Науковий керівник:
канд. екон. наук, доцент Миронов Ю. Б.
Львівський торговельно-економічний університет


Вплив збройних конфліктів і воєн на галузь туризму є важливим об’єктом для наукових досліджень та має вагому теоретичну та практичну вагу. Конфлікти і війни породжують серйозні економічні, соціальні та культурні наслідки, які можуть вплинути на індустрію туризму, економічні показники, соціальний розвиток і інші аспекти життя суспільства.
Одним із прикладів успішного відновлення туризму в країні після воєнних подій є Хорватія. Під час громадянської війни в 1990-х роках туризм у Хорватії фактично припинився. Однак після завершення конфлікту країна розпочала активну інформаційну кампанію і представила свої раніше невідомі туристичні «скарби». Наприклад, Хорватія має більше тисячі власних островів, з яких лише 66 населені. Ці унікальні географічні особливості стали важливим магнітом для туристів [4].
Іспанія – ще один із успішних прикладів використання туризму як інструменту для відновлення після війни. Після завершення Громадянської війни в 1936-1939 роках туризм став суттєвим джерелом доходів для країни. Розвиток іспанського туризму було підтримано завдяки реформам, розвитку інфраструктури та проведенню маркетингових кампаній [3].
Варто також звернути увагу на досвід Кіпру, який став одним із найпопулярніших туристичних напрямків після виникнення етнічних конфліктів між грецькою та турецькою спільнотами. Підхід до рекламного туризму на Кіпрі був схожий на той, що був використаний у Хорватії: визначення основних переваг туризму та масова реклама в інших країнах [4].
Після Другої світової війни, Японія також використовувала туризм як засіб для залучення інвестицій та підтримки економічного розвитку. Країна активно досліджувала ринки туристичних послуг та методи просування своїх туристичних продуктів, що сприяло збільшенню кількості відвідувачів та загальному розвитку туристичної галузі. Незважаючи на труднощі, Японія зуміла відновити свій туристичний сектор та зберегти свою привабливість для подорожуючих.
Туризм є однією зі стабільних і важливих галузей світової та української економіки. Війна призвела до значного скорочення міжнародних туристичних потоків. Державний бюджет втрачає велику частину податкових надходжень, які безпосередньо використовуються для фінансування військових потреб та підтримки уразливих груп населення. Війна створює потребу в зміцненні фінансової бази країни.
Туристична індустрія України поступово адаптувалася до умов війни. Лише у 2022 році в Україну в’їхало майже 2 мільйони іноземців, 1 мільйон із яких – під час повномасштабного вторгнення рф. Туризм у період війни виступає як галузь, яка може сприяти відновленню державного бюджету і сприяти психологічній реабілітації [4].
Як зазначає голова правління "VisitUkraine.Today" Антон Тараненко, можна відзначити деякі очевидні тенденції у відновленні туризму в Україні:
- зростає популярність оздоровчого відпочинку в санаторіях та подібних місцях, де туристи шукають можливість відновити спокій і забути про вибухи та тривогу;
- запити на індивідуальні тури стають більш поширеними, водночас групові тури втрачають свою популярність;
- багато українців бронюють тури в останній момент, оскільки складно планувати подорожі в умовах повномасштабної війни [1].
Сприяння ефективній національній туристичній політиці в післявоєнний період вимагає уточнення стратегій розвитку регіональних секторів та співпраці державного та приватного секторів. Використання цих методів у туристичній галузі сприятиме не лише відновленню певних регіонів, але й підтримці загальної економічної стабільності. Ефективне партнерство буде базуватися на активній взаємодії між урядовими органами, місцевим самоврядуванням, громадськими організаціями, підприємцями та іншими зацікавленими сторонами [3].
Існують потенційні шляхи для розвитку туристичного сектору України в післявоєнний період. На сьогодні накопичено достатній досвід країн, які пережили війну, і цей досвід може допомогти збільшити привабливість України для туристів. Багато людей цікавляться місцями, які стали «свідками» важливих подій після війни. Національна стратегія може передбачати реалізацію окремих програм і ініціатив, включаючи створення фондів для відновлення України [1].
Прогнозується, що повоєнний туризм стане більш популярним, оскільки подорожуючі бажають бачити післявоєнну реальність в містах, які стали героями, таких як Маріуполь, Буча, Ірпінь, Харків та інші населені пункти. Важливим елементом буде вшанування унікальних символів слави, таких як острів Зміїний та Чорнобаївка.
Ще однією можливістю використання негативних наслідків війни в Україні є просування зруйнованих територій та об’єктів. Здійснення такої ініціативи передбачає популяризацію власного бренду у сфері "темного туризму" – подорожі в місця, пов’язані зі смертю, зруйнованими об’єктами, природними катастрофами та іншими подібними ситуаціями, а також місця, пов’язані з окультизмом. Однак Державне агентство розвитку туризму висловило свою позицію щодо "темного туризму" і вбачає, що "туризм в місцях, де відбувались масові вбивства", не може бути прийнятним. Тому важливим є створення засобів та механізмів, які регулювали б дії учасників туристичного ринку в цьому контексті [2].
Український уряд приймає низку заходів для збереження потенціалу туризму в країні та підтримки його розвитку в умовах війни та економічної нестабільності. Один із ключових заходів полягає у виконанні національної стратегії розвитку туризму в Україні до 2026 року. Ця стратегія включає в себе серію ініціатив, спрямованих на сприяння розвитку туризму в Україні, включаючи створення сприятливого інвестиційного клімату для туристичної галузі, підвищення якості туристичних послуг та забезпечення безпеки для всіх подорожуючих. Втім, враховуючи умови сьогодення стратегію варто модифікувати.
Державне агентство розвитку туризму України (ДАРТ) і Комітет з транспорту і туризму Європейського парламенту разом працюють над об’єднанням світової туристичної індустрії для відновлення туризму в Україні. Ініціатива передбачає створення платформи, де українські та європейські туристичні стейкхолдери зможуть спільно розглядати та реалізовувати проєкти, спрямовані на відродження туризму в післявоєнній Україні. В умовах конфлікту та його наслідків першочерговим завданням є захист та підтримання туристичного ринку України. Основною метою цього напрямку є розробка ефективних інструментів вирішення проблем з метою підтримки стабільності та забезпечення ефективної співпраці між усіма зацікавленими сторонами.
Для відновлення туристичної галузі після війни необхідно розробити конкретний план відновлення, провести переговори з міжнародними готельними мережами щодо їхнього входу на український ринок, запустити маркетингові кампанії на міжнародних ринках і створити місця пам’яті та вшанування героїчних подвигів Збройних Сил України. Також важливо відкривати українські національні туристичні офіси в різних розвинених країнах. Фінансування рекламних кампаній є однією з ключових складових. Проте, успішне відновлення туристичної галузі після конфлікту передбачає не лише акцент на одному виді туризму, наприклад, військовому, але і розвиток різноманітних туристичних напрямків для досягнення позитивного результату.


Список використаних джерел:
1. Visit Ukraine започатковує dark туризм Україною. URL: https://visitukraine.today/uk/blog/715/ ... in-ukraine.
2. ДАРТ закликає компанії утриматись від «темного туризму». URL: https://www.tourism.gov.ua/blog/dart-za ... o-turizmu/.
3. Миронов Ю. Б. Шляхи післявоєнного відновлення індустрії туризму в Україні. Вісник ЛТЕУ. Економічні науки. 2023. Вип. 71. С. 64-68. URL: https://doi.org/10.32782/2522-1205-2023-71-09.
4. Моца А., Шевчук С., Середа Н. Перспективи післявоєнного відновлення сфери туризму в Україні. Економіка та суспільство. 2022. Вип. 41. URL: https://doi.org/10.32782/2524-0072/2022-41-31.

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 1 гість