slaven94
Адміністратор сайту
Тема Автор
Повідомлень: 83
З нами з: Чет січня 01, 1970 12:00 am

ТЕОРЕТИЧНІ АСПЕКТИ ОБЛІКОВО-АНАЛІТИЧНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ УПРАВЛІННЯ НА ПІДПРИЄМСТВАХ

Сер жовтня 30, 2019 12:23 pm

Ткачук В. В., студентка
Науковий керівник: к. е. н., доцент Стойка В. О.
Уманський державний педагогічний університет імені Павла Тичини

Систему обліково-аналітичного забезпечення управління можна визначити як взаємозалежну та відповідним чином згруповану сукупність організаційних, організаційно-правових, інформаційних, методичних, програмно-технологічних компонентів, що забезпечує необхідну якість прийнятих управлінських рішень за рахунок раціонального використання інформаційних ресурсів та інформаційних технологій.
Обліково-аналітичну діяльність не можна розглядати без обліково-аналітичної системи та обліково-аналітичного забезпечення. Під ними розуміємо таке:
– обліково-аналітична система – це система, що ґрунтується на відомостях оперативного, статистичного і бухгалтерського (фінансового і управлінського) обліку та звітності, включаючи звітність за податковими зобов’язаннями; для економічного аналізу використовує облікову (у розрізі його видів), та позаоблікову інформацію;
– обліково-аналітичне забезпечення – це процес підготовки обліково-аналітичних даних, забезпечення її кількості та якості; здійснюється через практику, пов’язану зі збором, реєстрацією, узагальненням, збереженням, передачею та аналітичним опрацюванням інформації; та власне, забезпеченням системи управління відповідною кількістю необхідної якісної інформації. Метою обліково-аналітичного забезпечення повинно стати поєднання елементів бухгалтерського обліку та економічного аналізу у формуванні інформації: історичного характеру, що узагальнює результати діяльності; аналітичного характеру, що відбувається перед прийняттям обґрунтованих управлінських рішень.
Обліково-аналітична діяльність, на нашу думку, це вид професійної діяльності, що спрямована на задоволення інформаційних можливостей суб’єктів ринку (як внутрішніх, так і зовнішніх відповідно до суб’єкта господарювання) через структуру інформаційних потоків як систематизованої сукупності даних, необхідних для вирішення конкретних завдань; способів їх отримання; що має на меті на їх основі більш точно, з мінімальним рівнем невизначеності створювати потрібні знання та приймати результативні управлінські рішення.
Центральним елементом обліково-аналітичної системи є бухгалтерський облік, який виступає одним з основних джерел економічної інформації, що характеризує фактичний стан справ на підприємстві.
Бухгалтерський облік розглядається як елемент господарської інформаційної системи, яка формує та трактує всю базу інформаційного потоку, яка надана різними системами для результативного управління. Також, облікова система є автономною, елементи виступають в якості систем більш низького порядку [1].
За тлумаченням Американської асоціації бухгалтерів, «бухгалтерський облік – це процес ідентифікації інформації, вимірювання та оцінки показників і представлення даних користувачам для опрацювання, обґрунтування та прийняття управлінських рішень» [2].
Б. Нідлз погоджується з думкою Американської асоціації бухгалтерів та під бухгалтерським обліком пояснює «систему, яка здійснює вимірювання, опрацювання та передачу інформації про певний суб’єкт господарювання» [3].
В. Сопко дає тлумачення обліку як «упорядкованої та регламентованої інформаційної системи що систематично відображує в часі стан і зміну всіх господарських фактів…» [4].
Таким чином, обліково-аналітична система складається з елементів, які взаємодіють один з одним, залежать між собою і формують одне ціле. В основу реалізації обліково-аналітичної діяльності, як складової системи, повинні бути покладені принципи організації бухгалтерського обліку та економічного аналізу, які не суперечать один одному та утворюють цілісну систему принципів щодо забезпечення інформаційних потреб користувачів. При цьому, обліково-аналітична діяльність повинна мати чітко визначені предмет діяльності, об’єкт, суб’єкт, форми, способи та принципи реалізації основних завдань, нормативи, критерії оцінки результату такої діяльності.

Список використаних джерел:
1. Інформаційні системи бухгалтерського обліку : підручник / Бутинець Ф. Ф. та ін. Житомир : ПП «Рута», 2002. 544 с.
2. Вахрушина М. А. Бухгалтерский управленческий учет : учеб. пособ. М. : ЗАО «Финстатинформ», 1999. 359 с.
3. Нидлз Б., Андерсон Х., Колдуэлл Д. Принципы бухгалтерского учета /: Пер. с англ. – М.: Финансы и статистика, 1994. – 496 с.
4. Сопко В. В. Бухгалтерський облік в управлінні підприємством : навч. посіб. К. : КНЕУ, 2006. 526 с.

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 2 гостей