slaven94
Адміністратор сайту
Тема Автор
Повідомлень: 83
З нами з: Чет січня 01, 1970 12:00 am

ПРОБЛЕМИ ТА ПЕРСПЕКТИВИ РОЗВИТКУ СИСТЕМИ АГРОСТРАХУВАННЯ В УКРАЇНІ

Сер жовтня 30, 2019 12:33 pm

Чвертко Л. А., к. е. н., доцент,
Шмандюк К. А., магістрант
Уманський державний педагогічний університет імені Павла Тичини

Агрострахування – це механізм управління усіма сільськогосподарськими ризиками, який забезпечує часткову чи повну компенсацію суб’єкту господарювання втрат через негативний вплив погоди і природних ризиків. Потреба використання страхових механізмів захисту власних майнових інтересів аграріями зумовлюється залежністю сільськогосподарського виробництва від впливу небезпечних природних явищ та несприятливих погодних умов, а також вразливістю до них.
Агрострахування є найважливішим способом зниження ризикованості сільського господарства. В усіх розвинених країнах страхуванню сільськогосподарських ризиків надають великого значення. Держави зацікавлені в розвитку цього виду страхових послуг й беруть у ньому участь своїми програмами. Адже для забезпечення належного рівня продовольчої безпеки країни за умов відсутності страхового захисту виробників сільськогосподарської продукції в разі отримання ними збитків від виробничо-господарської діяльності державі доводиться вдаватися до заходів фінансової підтримки аграріїв.
Слід відзначити, що в Україні, незважаючи на значну потребу в такому захисті, для розвитку агрострахування зроблені лише перші кроки [2]. Так, про слабкий розвиток страхування сільськогосподарських культур в Україні свідчить низький рівень його просування: у 2010-2018 рр. в середньому частка застрахованих площ і культур від усієї посівної площі становила лише 2,7 % (у 2018 р. – 3,5%). Натомість у країнах, де агрострахування інтегровано в державну політику управління ризиками в сільському господарстві (США, Канада, Іспанія, Туреччина, Індія), такий показник сягає 80-90%. При цьому, як показують дослідження, в Україні цей вид страхування переважно здійснюється як обов’язковий елемент у певних урядових програмах з фінансової підтримки агровиробників (напр., програми Аграрного фонду та Державної продовольчо-зернової корпорації України (ДПЗКУ)), згідно з якими без страхування своєї продукції аграрій не може отримати необхідного фінансування. Зокрема, у 2018 р. страхування, пов’язане з програмами фінансування сільгоспвиробників, складає приблизно третину від усіх укладених на ринку договорів та 22,9% від усіх застрахованих площ. Відповідно, частка договорів, які укладаються через Аграрний Фонд та ДПЗКУ, у загальному обсязі зібраних страхових премій складає 53,9% [1, c. 32].
Класичний страховий захист урожаю як спосіб мінімізації сільськогосподарських ризиків в Україні практично не використовується. Сільськогосподарські товаровиробники здебільшого розглядають страхування як формальність та додаткові непродуктивні витрати, що здорожують собівартість продукції.
Ситуація щодо використання страхових механізмів захисту для мінімізації фінансових збитків у тваринництві є ще складнішою. За оцінками експертів, страхування практично не застосовується у цій галузі сільського господарства. Певна позитивна динаміка кількісних та якісних показників страхування тварин, яка мала місце у 2018 році, пов’язується зі зростанням кількості договорів укладених з фізичними особами (99,8% від усіх договорів) [1, c. 30]. На думку дослідників, страхові угоди укладалися фермерами не лише для надання тварин в якості застави при отриманні кредиту, а й для отримання реального захисту від таких ризиків, як пожежа, протиправні дії третіх осіб, стихійні лиха, нещасний випадок, захворювання (в т. ч. і інфекційні), вимушений забій пов’язаний з проведенням заходів по боротьбі з епізоотією. При цьому у 2018 р. страхові премії за договорами страхування тварин від комплексу ризиків склали 50,7% від загального обсягу зібраних премій. Натомість, найбільша частка застрахованих тварин припала на договори страхування від пойменованих ризиків (66,8% від усієї кількості застрахованих тварин). Проте у 2018 р. загальний рівень виплат як за договорами страхування тварин, так і страхування сільськогосподарських культур склав лише 4,2%.
Таким чином, страхування ще не стало тим стратегічним інструментом, що допомагає сільськогосподарським товаровиробникам компенсувати втрати, повернути борг і планувати свою діяльність на наступний рік.
Для більшості учасників ринку і сільгосптоваровиробників особливої ваги набуває питання, пов’язане з доступністю страхових продуктів. Можливість широкого використання страхових послуг щодо захисту майнових інтересів виробників сільськогосподарської продукції може забезпечити держава шляхом здешевлення страхових платежів, застосовуючи механізм субсидування. Для цього в Україні мають бути створені відповідні інституції, ефективність функціонування яких підтверджена практиками агрострахування розвинених країн.
В Україні необхідна диверсифікація і розвиток системи агрострахування, щоб виробники за допомогою відповідних інструментів могли протидіяти ризикам та збиткам як у секторах з виробництва продукції рослинництва, так і тваринництва.
Для успішного розвитку агрострахування повинна діяти чітка законодавча база. Модель розвитку системи агрострахування в Україні має базуватися на засадах державно-приватного партнерства. Враховуючи складність сучасного фінансового стану сільгосптоваровиробників та умов формування ринкової економіки, рішення уряду й законодавчої влади в галузі сільськогосподарського страхування повинні бути спрямовані на відновлення субсидування частини страхових премій та інших видів підтримки; розробку Концепції розвитку агрострахування; посилення інституційної складової цієї сфери відносин.

Список використаних джерел:
1. Ринок агрострахування України у 2018-му андерайтинговому році. Аналітичне дослідження / Міністерство аграрної політики та продовольства України. URL: https://minagro.gov.ua/storage/app/sites/1/управління фінансів/Страхування/ агрострахування%20 у 2018.pdf (дата звернення: 28.08.2019)
2. Chvertko, L. A., Vinnytska, O. A. and Korniienko, T. O. (2019), “Insurance of agricultural products with state support in Ukraine: state, problems and prospects of development”, Economies’ Horizons, no. 1(8), pp. 53–62, doi: https://doi.org/10.31499/2616-5236.1(8).2019.175420.
 
Кидаюсь_тапками
Повідомлень: 13
З нами з: Чет жовтня 31, 2019 9:31 am

Re: ПРОБЛЕМИ ТА ПЕРСПЕКТИВИ РОЗВИТКУ СИСТЕМИ АГРОСТРАХУВАННЯ В УКРАЇНІ

Чет жовтня 31, 2019 10:09 am

Було дуже полєзна інформація , благодарю ☺️

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 3 гостей