вова гончарук
Тема Автор
Повідомлень: 49
З нами з: Сер листопада 11, 2020 7:49 am

НАПРЯМИ УДОСКОНАЛЕННЯ ОБЛІКУ ФІНАНСОВИХ РЕЗУЛЬТАТІВ ДІЯЛЬНОСТІ ПІДПРИЄМСТВА

Сер листопада 18, 2020 9:29 am

Бержанір І. А., к. е. н., доцент
Уманський державний педагогічний університет імені Павла Тичини

У процесі розвитку ринкових відносин діяльність кожного підприємства спрямована на оптимізацію економічної вигоди, що знаходить відображення у фінансових результатах. Фінансовий результат діяльності – це один із найважливіших показників, що цікавить усіх користувачів облікової інформації.
В сучасних умовах значно збільшується значення фінансових результатів у розвитку підприємства, кардинально змінюється порядок та обґрунтованість їх визначення у системі фінансового і внутрішньогосподарського обліку. В сучасній економічній літературі фінансовий результат підприємства розглядають в таких аспектах, – як:
– зміну обсягу власного капіталу;
– результат зіставлення доходів і витрат;
– прибуток або збиток, тобто форма вираження фінансового результату;
– результат статутної діяльності підприємства;
– зміну величини чистих активів підприємства;
– додаткову вартість, створену у процесі виробництва та здійснення операцій фінансово-кредитного характеру;
– ціну капіталу та інших виробничих чинників [1, 2].
Огляд нормативно-правової бази свідчить, що в законодавстві України термін «фінансові результати» детально не розглядається, а в окремих нормативно-правових актах з бухгалтерського обліку лише розкрито сутність понять «прибуток» та «збиток» [3].
Управління підприємством передбачає наявність інформації про операційну, фінансову та інвестиційну діяльність, а також доходів і витрат, пов’язаних з такою діяльністю. Тому виникає необхідність перегляду методики та організації формування фінансових результатів суб’єктів господарювання.
Основними напрямами організації бухгалтерського обліку витрат, доходів та фінансових результатів діяльності підприємств є: правильне визначення та достовірна їх оцінка, повне і правильне документальне оформлення, своєчасне відображення в облікових регістрах, надання повної і достовірної інформації для органів контролю та потреб управління.
Досліджуючи облік фінансових результатів, спостерігаємо існування безліч дискусійних питань, зокрема, на практиці існує певна невідповідність між ознаками видів діяльності, доходів, витрат та формування фінансових результатів. Отже, в сучасних умовах дискусійними є питання щодо неузгодженості класифікації видів діяльності та субрахунків обліку доходів, витрат та фінансових результатів, на яких вони формуються.
В чинному Плані рахунків бухгалтерського обліку основним недоліком формування фінансового результату є те, що в ньому на субрахунках 791 «Результат операційної діяльності» та 792 «Результат фінансових операцій» фактично об’єднані два види діяльності підприємства, а саме: на субрахунку 791 – основна та інша операційна діяльність, а на субрахунку 792 – фінансова та інвестиційна діяльність [4]. Тому для вирішення завдання відображення фінансових результатів в обліку О. І. Олійничук пропонує введення відповідних аналітичних рахунків до рахунка 791 «Результат операційної діяльності», а саме: 7911 «Результат основної діяльності» і 7912 «Результат іншої операційної діяльності». Відображення господарських операцій на аналітичних рахунках 7911 і 7912 дозволить без додаткових трудових і часових затрат отримати інформацію щодо результатів основної й іншої операційної діяльності, а також динаміки їх показників для забезпечення потреб ефективного менеджменту [5].
Окрім того, для вдосконалення бухгалтерського обліку формування фінансових результатів та розподілу прибутку окремі вчені пропонують змінити назву рахунку 44 «Нерозподілений прибуток (непокритий збиток)» на «Нерозподілений (невикористаний) прибуток (непокритий збиток)» та субрахунку 441 «Прибуток нерозподілений» на «Прибуток нерозподілений (невикористаний)». Це, на їх думку, сприятиме узгодженню назв рахунків з змістом об’єктів та процесів, які на них обліковуються [6].
Отже, відображення в бухгалтерському обліку фінансових результатів суб’єктів господарювання передбачає використання бухгалтерських рахунків, в тому числі в аналітичному розрізі, які дозволяють достовірно і в повному обсязі зафіксувати прибутки чи збитки, які отримало підприємство. Отримана таким чином інформація є основою для прийняття управлінських рішень щодо виробництва та реалізації продукції (робіт, послуг) тощо.

Список використаних джерел:
1. Мороз Ю. Ю. Облік фінансових результатів діяльності підприємства. Вісник Житомирського державного технологічного університету. Серія: Економічні науки. Житомир. 2013. № 2 (64). С. 135–141.
2. Бержанір І. А. Сучасні проблеми бухгалтерського обліку в Україні. Фінансово-кредитний механізм розвитку економіки та соціальної сфери: Матеріали ІІ Міжнародної науково-практичної інтернет-конференції, 24-25 жовтня 2019 р., м. Кропивницький. К.: «Ексклюзив-Систем», 2019. С. 19–21.
3. Положення (стандарт) бухгалтерського обліку № 15 «Дохід», затв. Наказом Міністерства фінансів України від 29.11.1999 №290. URL: http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/ z0860-99.
4. Інструкція про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов’язань і господарських операцій підприємств і організацій, затв. наказом Міністерства фінансів України від 30.11.1999 р. № 291: URL: http:/ /zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0893-99.
5. Олійничук О. І. Організаційно-методичні аспекти обліку фінансового результату операційної діяльності підприємств. Інноваційна економіка. 2010. № 2 (16). С. 114–120.
6. Князь С. В., Залуцький В. П., Яворська Н. П. Проблеми обліку доходів та витрат торговельних підприємств. Ефективна економіка. 2017. № 2. URL: http://www.economy.nayka.com.ua/?op=1&z=5425

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 0 гостей